Włochy, Malta, Francja, Niemcy i
Finlandia porozumiały się w sprawie redystrybucji migrantów w krajach
Unii Europejskiej gotowych ich przyjąć - to konkluzja poniedziałkowego
spotkania pięciorga szefów MSW na Malcie. Uczestniczyła w nim też delegacja KE.
Uzależnienie wypłaty unijnych funduszy od tego, czy państwo przestrzega rządów prawa, uderzy we władze województw. Możliwe, że będą one musiały płacić beneficjentom z własnej kieszeni.
Gdyby unijny trybunał podzieliłby opinię rzecznika generalnego TSUE w sprawie zmian w Krajowej Radzie Sądownictwa i Sądzie Najwyższym, to wówczas będzie to krok do ewentualnych działań legislacyjnych - powiedział wiceszef MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk.
Tureckie MSZ poinformowało w poniedziałek o wezwaniu ambasadora Belgii w związku z zablokowaniem przez belgijski sąd postępowania przeciwko ok. 30 osobom, podejrzanym o powiązania z Partią Pracujących Kurdystanu (PKK).
W najbliższą środę unijni komisarze na cotygodniowym spotkaniu Komisji Europejskiej w Brukseli omówią sprawę praworządności w Polsce i procedury naruszeniowej dotyczącej ustawy o Sądzie Najwyższym – powiedział PAP wysoki urzędnik unijny. Wątpliwości KE dotyczące zgodności ustawy o SN z prawem UE są bezzasadne; organizacja wymiaru sprawiedliwości to wyłączna kompetencja państw członkowskich, a więc określenie wieku przejścia sędziów w stan spoczynku nie narusza prawa UE - brzmi odpowiedź przekazana w piątek przez Polskę do KE.
- Nie zgodzimy się na ograniczanie naszych suwerennych praw – przekonywał szef MSZ, Jacek Czaputowicz. Jego zdaniem taka postawa polskiego rządu wobec Unii Europejskiej przynosi efekty. - Widzę bardzo pozytywne reakcje, że następuje przyzwyczajenie do tego rządu, który prowadzi inną politykę niż poprzedni.
TSUE będzie miał przed sobą trudne zadanie; to orzeczenie będzie ważne dla ustroju Unii, ponieważ wskaże granice możliwej ingerencji prawa wspólnotowego w zakres autonomii państw UE ws. organizacji wymiaru sprawiedliwości - powiedział w poniedziałek PAP wiceszef MSZ Konrad Szymański.
Reforma wymiaru sprawiedliwości jest naszym obowiązkiem wobec wyborców, bo ją obiecaliśmy - powiedział w sobotę w Kwidzynie (Pomorskie) wiceszef MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk. Dodał, że w tej kwestii polskie władze będą słuchały "obywateli, a nie wiceszefa KE Fransa Timmermansa".
Polski rząd działa w głębokim przekonaniu, że dla bezpieczeństwa naszego kontynentu nieodzowna jest europejska, stabilna politycznie i ekonomicznie Ukraina - pisze szef MSZ Witold Waszczykowski we wtorkowej "Rzeczpospolitej".