• Minispódniczka Redbubble z wizerunkiem Auschwitz
  Firma Redbubble oferowała do sprzedaży w Internecie odzież, na której umieszczone były zdjęcia historycznych miejsc w niemieckim obozie Auschwitz. Zaprotestowało Muzeum Auschwitz. Jego rzecznik Bartosz Bartyzel powiedział, że firma usuwa już tę odzież z oferty.
 • Niemiecki obóz koncentracyjny KL Auschwitz-Birkenau
  "Kto nie pamięta historii, skazany jest na jej ponowne przeżycie" - taką myśl, której autorem jest filozof George Santayana, można znaleźć na jednej z tablic na terenie byłego obozu koncentracyjnego Auschwitz. Utworzony przez Niemców latem 1940 roku, wyzwolony przez Armię Czerwoną 27 stycznia 1945 roku jest jednym z najbardziej przejmujących namacalnych dowodów okrucieństwa II wojny światowej. Życie straciło tu ponad milion osób. Uduszonych w komorach gazowych, zakatowanych na śmierć, rozstrzelanych, zagłodzonych... To miejsce o nich przypomina.
 • Steven Spielberg
  Do byłego nazistowskiego obozu Auschwitz-Birkenau zjechało około czterech tysięcy osób, w tym trzystu byłych więźniów. Przemówienia wygłosili: prezydent Bronisław Komorowski, troje byłych więźniów i przewodniczący Światowego Kongresu Żydów. Byli więźniowie i szefowie delegacji państwowych zapalili znicze, czcząc w ten sposób pamięć ponad miliona ludzi, zamordowanych w Auschwitz.
 • Wnętrze udostępnionego dla zwiedzających, pierwszego z dwóch "bloków rezerwatowych" w Muzeum Auschwitz w Oświęcimiu
  Sale więźniarskie, umywalnia oraz toalety zachowały się w niemal nienaruszonym od końca II wojny światowej stanie. W nowo-otwartym "bloku rezerwatowym" w Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu stoją też oryginalne prycze, zydle i stoły. Do środka mogą wejść tylko niewielkie grupy. Zobacz zdjęcia.
 • Muzeum Holokaustu nie chce oddać Polsce wypożyczonych eksponatów
  Między Muzeum Holokaustu w Waszyngtonie a rządem polskim toczą się negocjacje w sprawie obiektów wystawionych w muzeum. Głównym przedmiotem sporu są drewniane baraki z Auschwitz, które zostały mu wypożyczone i których zwrotu w uzgodnionym terminie Polska się domaga.