• Starszy mężczyzna przyjmuje leki
  Od 1 maja wykaz leków dla seniorów ma być rozszerzony o kolejne leki stosowane w nadciśnieniu tętniczym i chorobie niedokrwiennej serca - poinformował resort zdrowia. MZ szacuje, że przez pierwsze pół roku obowiązywania programu seniorzy zaoszczędzili prawie 168 mln zł.
 • Antybiotyk
  Firmy farmaceutyczne będą miały możliwość zmniejszania dopłaty pacjenta do niektórych leków refundowanych - poinformował PAP wiceminister zdrowia Krzysztof Łanda. Chodzi o leki, które będą objęte nowym, 15-procentowym poziomem odpłatności. Resort chce też promować firmy inwestujące w Polsce.
 • Kontraktowanie programów lekowych przebiega bez zakłóceń?
  Z raportów z oddziałów wojewódzkich NFZ, które wpłynęły do Ministerstwa Zdrowia wynika, że kontraktowanie programów lekowych, które zaczną obowiązywać od 1 lipca, przebiega bez zakłóceń - dowiedziała się PAP w MZ.
 • Nowa lista refunacyjna od 1 maja
  1 maja wchodzi w życie nowa lista leków refundowanych. Są na niej nowe leki stosowane w leczeniu osteoporozy i raka piersi, obniżka cen urzędowych dla 180 medykamentów, 42 programy lekowe oraz nowe wskazania terapeutyczne dla 83 medykamentów.
 • Od 1 lipca dotychczasowe programy terapeutyczne przekształcają się w lekowe
  Programy terapeutyczne powinny obowiązywać nie do lipca, ale do końca tego roku, ponieważ nie ma jeszcze gotowych rozwiązań do przekształcenia ich w programy lekowe - uważają eksperci systemu ochrony zdrowia.
 • MZ wciąż nie podpisało programu leczenia dla chorych na łuszczycę
  Resort zdrowia nie dotrzymał obietnicy w sprawie programu leczenia biologicznego dla najciężej chorych na łuszczycę plackowatą - alarmują pacjenci.
 • NRL porozumiała się z MZ i NFZ w sprawie procedur związanych z wypisywaniem recept
  Naczelna Rada Lekarska porozumiała się z Ministerstwem Zdrowia i NFZ w sprawie procedur związanych z wypisywaniem recept. Opracowany zostanie wzór umowy dotyczącej przepisywania leków refundowanych, będą także specjalne szkolenia dla lekarzy.
 • Lista leków refundowanych bez długo działających analogów insulinowych
  Długo działające analogi insulinowe nie znalazły się na liście leków refundowanych; będą one bezpłatne dzięki wpisaniu ich w program terapeutyczny, którego projekt ma być gotowy do końca roku - poinformowało w poniedziałek Ministerstwo Zdrowia.