• Otyła rodzina
  Do 2030 roku jedna na trzy osoby dorosłe w Polsce będzie otyła - ostrzegali eksperci w Senacie podczas konferencji dotyczącej epidemii otyłości. Przypominali także, że otyłość jest chorobą, a wśród jej powikłań wymienia się m.in. cukrzycę, nowotwory i depresję.
 • ryż
  Ryż to produkt spożywczy, który zaspokaja potrzeby jednej trzeciej ludności świata. Jedni twierdzą, że sprzyja nadwadze przez wysoką kaloryczność, inni, że jest zbawienny na diecie lekkostrawnej. Dietetycy są jednak zgodni, że ryż to doskonałe źródło energii. Jest bowiem bogaty w niezwykle potrzebne węglowodany złożone. Jakie jeszcze ma zalety?
 • Dziewczynka je posiłek
  Zanim odmówisz dziecku posiłku po dobranocce, przeczytaj, czy rzeczywiście kolacja po 20:00 w przypadku najmłodszych grozi otyłością.
 • Otyłe dziecko
  W powszechnym przekonaniu nadwaga lub otyłość dotyczą przede wszystkim dorosłych. Najnowsze badania pokazują jednak, że z problemem tym boryka się w Polsce coraz więcej dzieci. W województwie podlaskim największy odsetek nastolatków z nadwagą notowany jest wśród mieszkańców wsi. Na całe szczęście systematycznie rośnie też moda na zdrowe odżywianie.
 • Śniadanie
  Zdarza ci się wybiec z domu bez śniadania? Pierwszy posiłek zjadasz wiele godzin po przebudzeniu? Nie dziw się więc, że tyjesz.
 • Śniadanie
  Wiele osób rano zjada cokolwiek w pośpiechu albo decyduje się na śniadanie w porze obiadu. To błąd. Pierwszy posiłek bez wątpienia zasługuje na miano najważniejszego w ciągu dni. Badania dowodzą, że dzięki niemu jesteśmy zdrowi i nie grozi nam nadwaga.
 • Godzina objadania się? Niedziela godzina 19.00
  Okazuje się, że otyli mają "swój czas". Naukowcom udało się określić konkretny dzień i konkretną godzinę, kiedy osoby puszyste folgują swojemu łakomstwu.
 • Przed TV jemy nawet o 25 proc. za dużo kalorii niż potrzebujemy
  Naukowcy rozpracowali łakomczuchów. Sprawdzili, kiedy pałaszują największe ilości jedzenia. Okazuje się, że aż 25 procent nadliczbowych kalorii spożywają podczas... oglądania TV.
 • Nowoczesny widelec HAPIfork poskromi apetyt
  Sztućce, które uczą poprawnego jedzenia? Już niebawem na rynku ukażą się widelce, które kontrolują ilość i szybkość, z jaką spożywamy nasze codzienne posiłki. Zdaniem producentów takie urządzenie pozwoli uniknąć wielu problemów trawiennych.
 • Spokojna muzyka sprawia, że jemy mniej
  Naukowcy opracowali sprytne sposoby na walkę z nadwagą. Okazuje się, że jemy mniejsze porcje, lżejsze dania i z większym zadowoleniem, jeśli zadbamy o odpowiednią atmosferę podczas posiłku. Ważne jest zwłaszcza światło i muzyka.