Zaskarżyliśmy do Trybunału Konstytucyjnego przepis dot. ujawnienia zgłoszeń kandydatów do KRS - przekazał PAP poseł PiS Marek Ast. Dodał, że do skargi dołączono wniosek o zabezpieczanie "tak, aby do czasu rozstrzygnięcia Trybunału, wyrok NSA nie podlegał wykonaniu".
Trybunał Konstytucyjny orzekł w środę, że przepis ustawy o PIT, zgodnie z którym do dochodu niepełnosprawnego dziecka wliczało się alimenty otrzymywane przez nie od rodzica jest niezgodny z konstytucją.
Przepisy, na podstawie których Sejm dokonuje wyboru sędziów - członków Krajowej Rady Sądownictwa, są zgodne z konstytucją - orzekł w poniedziałek TK. Jednocześnie uznał, że niekonstytucyjny jest przepis umożliwiający odwołanie się do NSA od uchwał KRS zawierających wnioski o powołanie sędziów SN. Wnioski o zbadanie konstytucyjności tych przepisów do Trybunału Konstytucyjnego złożyły KRS i - niedawno - grupa senatorów.
Naczelny Sąd Administracyjny orzekł, że Rada Warszawy nie miała podstaw prawnych, by zdecydować o stosowaniu się do wszystkich orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego, także tych które nie będą publikowane. Chodzi o stanowisko Rady z 21 kwietnia 2016 r.
Rzecznik prasowy Naczelnego Sądu Administracyjnego, w odpowiedzi na
nasz artykuł pt. "NSA akceptuje nowy skład TK" wydał oświadczenie, w
którym zaprzecza sam sobie. Otóż twierdzi, że nie oceniał ani legalności uchwał podjętych przez Sejm RP, ani ich skuteczności .
Nieoczekiwanie PiS zyskał ważnego sojusznika w sporze o zasiadających w Trybunale Konstytucyjnym tzw. sędziów dublerów. To Naczelny Sąd Administracyjny.
Cieszę się, że władza sądownicza mówi jednym głosem, że nie udało się jej podzielić - powiedział prezes Trybunału Konstytucyjnego prof. Andrzej Rzepliński podczas zgromadzenia sędziów TK. Dodał, że jest wdzięczny sądom polskim za "ich postawę i mocne wsparcie".