• Izraelski żołnierz
  Rada Bezpieczeństwa ONZ odrzuciła w głosowaniu projekt rezolucji wzywającej do ostatecznego porozumienia pokojowego między Izraelem a Palestyńczykami. Izraelski rząd nie kryje zadowolenia z tej decyzji.
 • Palestyna kontra Izrael
  Przyjętą w niedzielę uchwałą rząd izraelski odrzucił uznanie Palestyny przez Zgromadzenie Ogólne ONZ jako nieczłonkowskiego państwa obserwatora w łonie tej organizacji światowej oraz ewentualne konsekwencje prawne i polityczne tego uznania.
 • Zaledwie dziewięciu członków ONZ zagłosowało przeciwko rezolucji podwyższającej status Palestyny do poziomu nieczłonkowskiego państwa obserwatora ONZ. Wśród nich był jeden kraj Unii Europejskiej: Czechy.
 • Siedziba ONZ w Nowym Jorku
  Czy Polska poprze dążenia Palestyny do uzyskania specjalnego statusu w ONZ< czy też stanie po stronie Izraela? Radosław Sikorski zdecydował się na trzecią możliwość i polska delegacja wstrzyma się od głosu.
 • Flaga Izraela
  Izrael zrywa wszelkie kontakty z Radą Praw Człowieka ONZ w reakcji na wszczęcie przez to gremium w zeszłym tygodniu międzynarodowego śledztwa w sprawie osadnictwa żydowskiego na okupowanym Zachodnim Brzegu Jordanu.
 • "Spór izraelsko-palestyński może być rozstrzygnięty tylko i wyłącznie w bezpośrednich rokowaniach"
  Izrael i Autonomia Palestyńska muszą usiąść do rokowań, by zakończył się wieloletni konflikt między nimi; nigdy nie stanie się to na forum ONZ - zgodzili się uczestnicy seminarium w Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowych nt. konsekwencji debaty w ONZ o uznaniu Palestyny.
 • Premier Izraela Benjamin Netanyahu przed wygłoszeniem przemówienia w ONZ
  Prezydent Autonomii Palestyńskiej Mahmud Abbas, mimo zdecydowanego sprzeciwu Izraela i Stanów Zjednoczonych, przekazał sekretarzowi generalnemu ONZ Ban Ki Munowi wniosek o pełne członkostwo państwa palestyńskiego w Narodach Zjednoczonych. USA zapowiedziały, że skorzystają w Radzie Bezpieczeństwa ONZ z prawa weta, gdyby palestyński wniosek uzyskał tam wymaganą większość. Przemówienie Abbasa wywołało euforię wśród Palestyńczyków. Doszło też do starć z wojskami izraelskimi w Ramallah.
 • Barack Obama
  Amerykański prezydent Barack Obama spotka się dzisiaj z prezydentem Autonomii Palestyńskiej Mahmudem Abbasem. Ma to być ostatnia próba wyperswadowania Abbsasowi zamiaru złożenia wniosku o członkostwo Palestyny w ONZ .
 • W Izraelu armia mobilizuje rezerwy w obawie przed Palestyńczykami
  Armia izraelska mobilizuje rezerwistów, aby wzmocnić swą obecność wojskową na Zachodnim Brzegu w przewidywaniu ewentualnych buntów po zapowiedzianym na 23 września złożeniu w ONZ wniosku o uznanie państwa palestyńskiego.
 • Palestyńczycy złożą 20 września wniosek o przyjęcie do ONZ
  Palestyński prezydent Mahmud Abbas przedłoży 20 września wniosek o przyjęcie państwa palestyńskiego do ONZ - poinformował w sobotę minister spraw zagranicznych Autonomii Palestyńskiej Rijad al-Malki.