Zdaniem śledczych ONZ Izrael mógł się dopuścić zbrodni wojennych i zbrodni przeciwko ludzkości, zabijając 189 Palestyńczyków i raniąc ponad 6100 podczas ubiegłorocznych protestów w Strefie Gazy. Izrael natychmiast odrzucił te oskarżenia.
Palestyńczycy chcą walczyć z Izraelem przed międzynarodowym
wymiarem sprawiedliwości. Prezydent Autonomii Palestyńskiej Mahmud Abbas
podpisał tzw. Statut Rzymski. Te dokumenty są niezbędne, by przystąpić
do Międzynarodowego Trybunału Karnego.
"Prawa Palestyńczyków, nawet ich dzieci są łamane..." - mówił drżącym głosem Chris Gunness. Potem zaległa cisza - prowadzący program dziękował mu za rozmowę. I wtedy człowiek, który na własne oczy widzi to, co dzieje się w Strefie Gazy i opiekuje się uchodźcami, zaczął płakać.
ONZ ostro potępia działania wojskowe Izraela w Strefie Gazy. Wysoka
Komisarz ONZ ds. Praw Człowieka Navi Pillay sugeruje, że mogły tam
zostać popełnione zbrodnie wojenne.
Izrael zapowiedział dostarczenie Radzie Bezpieczeństwa ONZ raportu, w którym stwierdzono, że Palestyńczycy nie są gotowi, by mieć własne państwo - poinformowało w niedzielę izraelskie radio.
Premier Izraela Benjamin Netanjahu, zwracając się bezpośrednio do palestyńskiego prezydenta Mahmuda Abbasa, zaproponował na sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ: "Jesteśmy w tej chwili w tym samym mieście, w tym samym gmachu. Spotkajmy się jeszcze dziś, negocjujmy pokój".
Zgodnie z zapowiedzią, prezydent Autonomii Palestyńskiej Mahmud Abbas
przekazał w piątek sekretarzowi generalnemu ONZ Ban Ki Munowi wniosek o
pełne członkostwo państwa palestyńskiego w Narodach Zjednoczonych.
140 ze 193 krajów członkowskich Organizacji Narodów Zjednoczonych jest gotowych uznać państwo palestyńskie na wrześniowej sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ - oświadczył główny palestyński negocjator Nabil Szat.
Palestyński inżynier, który w tajemniczych okolicznościach zniknął z pociągu na Ukrainie jest przetrzymywany w Izraelu i mógł zostać porwany przez funkcjonariuszy służb specjalnych tego państwa - podejrzewa agencja ONZ do spraw uchodźców.