• Juncker: Banki muszą zaakceptować znaczne straty na greckim długu
  Ministrowie finansów zgodzili się, że bankowi wierzyciele długu Grecji będą musieli zaakceptować duże większe straty, niż przewidywano - powiedział szef eurogrupy Jean-Claude Juncker na marginesie posiedzenia ministrów finansów Ekofin w sobotę w Brukseli.
 • Janusz Lewandowski
  Strategia kupowania czasu dla Grecji ma swoje granice - mówi przed niedzielnym szczytem UE i eurolandu komisarz Janusz Lewandowski i apeluje o pakiet decyzji, by powstrzymać kryzys euro, który bardzo utrudnia negocjacje o nowym budżecie UE na lata 2014-20.
 • Kryzys na Słowacji, prezydent skraca podróż zagraniczną
  Prezydent Słowacji Ivan Gaszparovicz skraca podróż po Azji i wraca do kraju, by pomóc w rozwiązywaniu kryzysu politycznego, jaki powstał po odrzuceniu przez parlament reformy Europejskiego Funduszu Stabilizacji Finansowej (EFSF) i upadku rządu.
 • Polska uratuje Grecję
  Szef Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso zwraca się z apelem do obywateli wszystkich krajów Unii Europejskiej. Chce by w miarę możliwości pomogli wszyscy, nawet ci, którzy nie są w strefie wspólnej waluty. O szczegółach pisze niemiecki "Bild".
 • Protest na greckich ulicach
  Niemiecki minister finansów Wolfgang Schaeuble ostrzegł w wywiadzie dla tygodnika "Bild am Sonntag", że Grecja powinna poważnie traktować zapowiedź, iż nie otrzyma kolejnej części pomocy finansowej, jeśli nie wdroży obiecanych oszczędności.
 • Szczyty euro rządem gospodarczym? Niebezpieczne i iluzoryczne
  Powierzenie roli rządu gospodarczego przywódcom państw strefy euro jest niebezpieczne, bo niedemokratyczne i tworzy iluzję, że to wystarczy. To tak jakby za politykę budżetową czy podatkową USA miało odpowiadać 50 gubernatorów stanów - mówi PAP ekspert Thomas Klau.
 • Kryzys ogarnia Unię. Bruksela próbuje ratować sytuację
  Przywódcy unijni dogadali się, jak uratować strefę euro. Jednak decyzje zostały na papierze. Tymczasem sytuacja gospodarcza UE jest coraz gorsza, spekulanci windują oprocentowanie obligacji Włoch i Hiszpanii, a spanikowani inwestorzy uciekają z giełd i od euro. Szef Komisji Europejskiej wzywa więc przywódców państw, by jak najszybciej  wprowadzili w życie ustalenia lipcowego szczytu.
 • EKsperci nie mają wątpliwości: Grecja sobie nie poradzi
  Pakiet ratunkowy i redukcja długu nic Grecji nie dadzą - twierdzą eksperci. Ich zdaniem, jedyną szansą na wyprowadzenie Aten z kryzysu jest zbudowanie im gospodarki od podstaw, bo Grecja żyje tylko z rolnictwa i turystyki, a o wzroście gospodarczym Ateny mogą zapomnieć. Dlatego wkrótce będzie potrzebny kolejny pakiet dla Grecji.
 • Pomoc dla Grecji. Szef eurogrupy zdradza szczegóły
  Jak będzie wyglądał plantowania Grecji? Szef eurogrupy zdradził kilka szczegółów. Obroniły się duże banki, bo Bruksela nie wprowadzi specjalnego podatku dla instytucji finansowych.W projekcie znalazły się też kontrowersyjne zapisy, przed którymi ostrzegali ekonomiści.
 • Los Grecji w rękach bankowców
  Szefowie największych banków świata zdecydują co stanie się z Grecją. Przywódcy Unii zaprosili finansistów na szczyt, na którym rozstrzygnie się los pożyczki dla Aten. Jeśli bankowcy nie zgodzą się pomóc bankrutowi Europy, to Grecja będzie musiała ogłosić upadłość.