Brytyjscy analitycy mówią wprost co myślą, o unijnym szczycie. Ich zdaniem decyzje z Brukseli to "komedia", a rozwiązania, które przyjęto wkrótce brutalnie zweryfikują rynki.
Polska prezydencja spełniła nasze oczekiwania, podtrzymała duch partnerstwa w instytucjach europejskich oraz w państwach członkowskich UE - ocenił w środę w Parlamencie Europejskim w Strasburgu przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso.
Szwecja jest skłonna pożyczyć Międzynarodowemu Funduszowi Walutowemu (MFW) 100 mld koron (ok. 11 mld euro) - poinformował prezes Szwedzkiego Banku Narodowego Stefan Ingves na czwartkowym posiedzeniu parlamentarnej komisji finansów.
Unijny komisarz ds. walutowych Olli Rehn powiedział w poniedziałek, że pięć krajów członkowskich - w tym Polska - którym groziło, że nie ograniczą na czas swoich deficytów finansów publicznych, podjęło środki zaradcze. KE ma je ocenić na początku stycznia.
Jakie są warunki nowego paktu w Brukseli, ile trzeba będzie zapłacić i czy konieczne będą cięcia w budżecie? Główny doradca premiera nie zna liczb. Twierdzi, że musi dopiero usiąść z ministrem finansów i policzyć polską składkę do MFW
Czeski premier Petr Neczas nie krył w czwartek, że jest niechętny pomysłowi wzmocnienia Międzynarodowego Funduszu Walutowego, gdyby szczyt UE miał zdecydować, że sposobem na walkę z kryzysem są pożyczki banków centralnych krajów UE dla MFW.
Na chwilę przed szczytem UE, Europejski Urząd Nadzoru Bankowego (EBA) ogłosił wyniki nowego badania banków w UE, tzw. stress-testów. Wynika z nich, że banki potrzebują zastrzyku 114,7 mld euro, o ponad 8 mld więcej niż Urząd szacował pod koniec października.
Tuż przed szczytem UE szef EBC osłabił nadzieję na kluczową rolę tego banku w ratowaniu krajów strefy euro. Teraz rozważa się pożyczki banków centralnych krajów UE dla MFW, który potem tymi środkami wsparłby pogrążone w kryzysie kolejne kraje euro np. Włochy.
Środowy "New York Times" skrytykował forsowany przez Niemcy i Francję plan uzdrowienia strefy euro przez zmuszenie należących do niej państw do zmniejszenia deficytów budżetowych pod groźbą sankcji.
Czy strefa euro przetrwa? Eksperci amerykańskiej firmy doradczej napisali cztery scenariusze rozwoju sytuacji w Europie. Nie wykluczyli nawet stworzenia nowej waluty. Oto, co prognozują eksperci.