• Rompuy: Skończyliśmy negocjacje ws. umowy z Ukrainą
  Ukraina i Unia Europejska zakończyły negocjacje nad umową stowarzyszeniową - ogłosił w poniedziałek przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van Rompuy, przemawiając na szczycie Ukraina-UE w Kijowie.
 • Treść traktatu budzi kontrowersje
  Są pierwsze wiadomości o treści traktatu międzynarodowego. Kraje spoza euro, które podpiszą nową umowę, będą musiały respektować jej zasady z dniem wejścia do euro, chyba że same zdecydują się na to wcześniej. Brytyjczycy już biją na alarm i nie wykluczają procesu.
 • Miedwiediew: Rosja gotowa uczestniczyć w pomocy dla eurolandu
  Rosja jest gotowa zaangażować się w program pomocy dla strefy euro poprzez MFW - powiedział w czwartek po szczycie UE-Rosja prezydent Dmitrij Miedwiediew. W interesie Rosji jest zachowanie euro, a 41 proc. jej rezerw jest właśnie w tej walucie - mówił.
 • Czarna wizja eksperta: To koniec Unii Europejskiej
  Jeden z czołowych europejskich analityków czarno ocenia szczyt w Brukseli. Jego zdaniem pakt, ratujący strefę euro, doprowadzi do zniszczenia Unii Europejskiej. "Stworzono nowy kryzys, bez rozwiązania poprzedniego" - mówi gorzko.
 • Oto polityk, który najwięcej zyskał na szczycie
  Europejski szczyt okazał się tryumfem pewnego polityka. To jego rozwiązania trafiły do gustu większości państw, a fundamenty, które położył dadzą w przyszłości jego państwu najważniejszą rolę w Wspólnocie.
 • Czechy niechętne zasileniu MFW
  Czeski premier Petr Neczas nie krył w czwartek, że jest niechętny pomysłowi wzmocnienia Międzynarodowego Funduszu Walutowego, gdyby szczyt UE miał zdecydować, że sposobem na walkę z kryzysem są pożyczki banków centralnych krajów UE dla MFW.
 • Początek szczytu w atmosferze ostrzeżeń przed rozpadem UE
  W Brukseli rozpoczął się w czwartek wieczorem już ósmy w tym roku szczyt UE poświęcony kryzysowi zadłużenia państw eurolandu. Tym razem politycy nie szczędzą mocnych słów i ostrzegają: stawką jest nie tylko wspólna waluta, ale przyszłość Unii Europejskiej.
 • Unijne banki potrzebują blisko 115 mld euro
  Na chwilę przed szczytem UE, Europejski Urząd Nadzoru Bankowego (EBA) ogłosił wyniki nowego badania banków w UE, tzw. stress-testów. Wynika z nich, że banki potrzebują zastrzyku 114,7 mld euro, o ponad 8 mld więcej niż Urząd szacował pod koniec października.
 • Nowe pomysły na ratowanie strefy euro
  Tuż przed szczytem UE szef EBC osłabił nadzieję na kluczową rolę tego banku w ratowaniu krajów strefy euro. Teraz rozważa się pożyczki banków centralnych krajów UE dla MFW, który potem tymi środkami wsparłby pogrążone w kryzysie kolejne kraje euro np. Włochy.
 • Niemcy i Francja przesłały UE propozycje zmian w traktatach
  Przywódcy Francji i Niemiec przesłali w środę UE propozycje reform traktatowych, prowadzących do wzmocnienia dyscypliny finansowej. "Aby zwalczyć kryzys, konieczne są kroki dla stabilizacji całej strefy euro. Jesteśmy przekonani, że się nam uda" - napisali.