• Papież Franciszek
  Co interesuje dzieci? Mógł o tym przekonać się papież Franciszek. W przeddzień czwartej rocznicy swego wyboru mówił dzieciom podczas spotkania w parafii na przedmieściach Rzymu, że "nie płaci się" za to, żeby zostać głową Kościoła. Przestrzegł również, że kto obmawia innych, zachowuje się "jak czarownica".
 • Cztery punkty spisane ręcznie na jednej kartce papieru - to streszczenie przesłania, jakie na jednej z kongregacji poprzedzających konklawe wygłosił do kardynałów Jorge Mario Bergoglio. To, co wówczas powiedział, mogło wpłynąć na wynik głosowania purpuratów. Sporządzony przez niego rękopis właśnie opublikowano.
 • Pontyfikat Benedykta XVI oraz głoszenie Słowa Bożego wśród młodzieży. To główne tematy poruszane przez papieża Franciszka podczas spotkania z kardynałami w Sali Klementyńskiej. Jorge Mario Bergoglio dziękował także wszystkim, którzy okazują mu wsparcie na nowej drodze jego życia.
 • Nowy papież Franciszek spotka się wkrótce z Benedyktem XVI. Taką informację przekazał dziennikarzom rzecznik Stolicy Apostolskiej ks. Federico Lombardi. Jak dodał, Franciszek rozmawiał już telefonicznie z emerytowanym papieżem.
 • Mówi się, że Jorge Mario Bergoglio w czasie konklawe w 2005 roku zdobył drugą ilość głosów po Josephie Ratzingerze. Teraz jednak bukmacherzy nie stawiali na Argentyńczyka - w serwisie Paddy Power jego szanse wyceniano jak 33:1.
 • Aplauz, wybuch entuzjazmu i owacje na stojąco. Tak katoliccy wierni z Buenos Aires zareagowali na wieść, że były prymas Argentyny Jorge Mario Bergoglio został wybrany na nowego papieża. "To papież, z którym się dogadamy" - cieszą się hiszpańskie media.
 • "Wydaje się, że kardynałowie znaleźli papieża na końcu świata" - powiedział do tłumów zebranych na Placu św. Piotra nowy papież. Jorge Mario Bergoglio, który od dziś jako Franciszek stoi na czele Kościoła katolickiego, prosił o modlitwę za Benedykta XVI i za siebie.
 • Liczbę papieży zestawia się różnie, zależnie od tego, czy uwzględnia się nielegalnie wysuniętych, antypapieży, czy nie. Spis papieży, sporządzony na podstawie badań historyków, wymienia Benedykta XVI jako 265. papieża.
 • Papież jest głową Kościoła rzymskokatolickiego i katolickich Kościołów wschodnich, biskupem Rzymu, zwierzchnikiem Stolicy Apostolskiej oraz głową państwa Watykan.
 • Na razie nie ma powodów do paniki - tak fakt, że w dwóch pierwszych wtorkowych głosowaniach kardynałowie nie wybrali nowego papieża, komentuje dominikanin ojciec Stanisław Tasiemski z Katolickiej Agencji Informacyjnej. Jego zdaniem teraz możliwe są trzy scenariusze.