PE przyjął w środę rezolucję, wzywającą polski rząd do przestrzegania postanowień dotyczących praworządności i praw podstawowych, zapisanych w traktatach. Europosłowie zainicjowali też własną procedurę zmierzającą do uruchomienia art. 7 traktatu wobec Polski.
Szef MSZ Witold Waszczykowski, który we wtorek spotkał się w Strasburgu m.in. z przewodniczącym Parlamentu Europejskiego Antonio Tajanim, poinformował, że przekazał mu stanowisko rządu w sprawie Trybunału Konstytucyjnego i zostało ono przyjęte ze zrozumieniem.
To powinno być ostatnie ostrzeżenie dla rządu Prawa i Sprawiedliwości - mówi Janusz Lewandowski po przyjęciu przez Parlament Europejski krytycznej rezolucji na temat sytuacji w Polsce. Europarlament wyraził swoją dezaprobatę dla działań rządu polskiego wobec Trybunału Konstytucyjnego. "Paraliż Trybunału Konstytucyjnego zagraża demokracji" - zapisano w rezolucji.
Parlament Europejski przyjął w środę rezolucję na temat sytuacji w Polsce, w której ocenia, że "paraliż Trybunału Konstytucyjnego zagraża demokracji, prawom podstawowym oraz rządom prawa w Polsce". Rezolucję poparło 510 europosłów, a 160 było przeciw.
Niektóre zdarzenia w Polsce ciągle pozostają przedmiotem europejskiego niepokoju i troski; Europa chciałaby, by Polska znów była państwem wiarygodnym, również jeśli chodzi o praworządność - powiedział szef Rady Europejskiej Donald Tusk, odnosząc się do wizyty przedstawicieli Komisji Weneckiej .
Szefowie dwóch największych frakcji w europarlamencie, niemiecki chadek Manfred Weber i włoski socjalista Gianni Pittella przekonywali we wtorek, że planowana na popołudnie debata na temat Polski "nie jest debatą przeciwko Polsce".
Nie wiem na jakiej podstawie we wrześniu będzie dyskutować Parlament Europejski - mówił szef MSZ Witold Waszczykowski, odnosząc się do decyzji PE ws. dyskusji o sytuacji w Polsce. Minister zauważył, że być może niedługo Sejm przyjmie nowe prawo dot. Trybunału Konstytucyjnego.
PE nie zgodził się na wniosek grup Socjalistów oraz Zjednoczonej Lewicy
Europejskiej, by jeszcze w tym tygodniu przeprowadzić debatę i przyjąć
rezolucję o sytuacji w Polsce. Większość europosłów zdecydowała, że PE
zajmie się kwestią praworządności w Polsce we wrześniu.
Zgodnie ze stanowiskiem PO i PSL, największa frakcja w PE, Europejska Partia Ludowa, była przeciwko wprowadzeniu do porządku obrad europarlamentu debaty o zaostrzeniu prawa aborcyjnego w Polsce - oświadczył w czwartek szef delegacji PO-PSL Janusz Lewandowski.
Rafał Trzaskowski odpowiada na oskarżenia PiS, że to m.in. on stoi za rezolucją o Polsce przyjętą przez Parlament Europejski. Według PiS, Trzaskowski miał być jednym z autorów rezolucji.