• Martin Freeman i Peter Jackson na planie filmu "Hobbit"
  Niedawne wyznanie Stanisława Tyczyńskiego nabiera nowego wymiaru. Firma PwC oraz Polski Instytut Sztuki Filmowej proponują wprowadzenie ulg i zachęt, które pomogą ściągnąć i zatrzymać nad Wisłą zagranicznych filmowców. Czyli zrobić to, na brak czego narzekał twórca Alvernia Studio.
 • Janusz Korwin-Mikke i Przemysław Wipler
  Janusz Korwin-Mikke chce Polski bez PIT-ów. Kandydat partii KORWiN na prezydenta domaga się całkowitego zniesienia podatku dochodowego. Dziurę w budżecie, jego zdaniem, mogłyby zastąpić zwiększone wpływy z VAT-u.
 • Pieniądze
  Wszyscy kandydaci na prezydenta są zgodni, że system danin dla fiskusa trzeba zreformować. Różnią się jednak co do zakresu potrzebnych zmian. Najbardziej radykalni są ci, którzy mają marne widoki na zwycięstwo.
 • Jarosław Neneman
  "Obciążenie podatkami w Polsce nie należy do najwyższych w Europie. Na przykład w Wielkiej Brytanii obciążenie podatkiem dochodowym jest większe niż w Polsce. Jeśli ja miałbym coś zrobić, to wprowadziłbym jedną stawkę VAT. Natomiast wysokość kwoty wolnej czy stawka PIT zrekompensowałyby najuboższym podwyżki preferencyjnych stawek VAT. W zamian mielibyśmy prostszy VAT, więc nie trzeba byłoby się zastanawiać, czy kupić na przykład okno z montażem czy bez" - stwierdza w rozmowie z DGP wiceminister finansów Jarosław Neneman.
 • Podatek VAT
  Potrącanie całego VAT od zakupów na firmę może się stać czystą teorią. MF proponuje: od 2016 r. nawet prowadzący jednoosobową działalność będzie określać, w jakim procencie zamierza wykorzystywać laptopa czy biurko w biznesie, a w jakim na cele prywatne.
 • Wiktor Wojciechowski
  Niższy PIT i CIT, wyższy VAT, jak najbardziej zbliżony do liniowego, gruntowny przegląd w ulgach i opodatkowanie rolników - takie postulaty względem systemu podatkowego ma Wiktor Wojciechowski.
 • Robert Gwiazdowski
  Nie mamy "systemu podatkowego" jako logicznej całości. Zmiana jest konieczna i nie mogą to być zmiany punktowe dotyczące poszczególnych podatków. Konieczna jest zmiana kompleksowa - przekonuje Robert Gwiazdowski, ekspert Centrum im. Adama Smitha.
 • Maciej Grelowski
  Kto inny powinien tworzyć system podatkowy i ustalać wysokość obciążeń, a kto inny - kontrolować i egzekwować ich płacenie - uważa Maciej Grelowski. Przewodniczący Rady Głównej Business Center Club przedstawia w "DGP" swą diagnozę zmian, których wymaga system podatkowy.
 • Oni tną podatki mimo kryzysu - Szwecja
  Pokryzysową Europę zdominowała dyskusja na temat austerity, czyli mieszanki cięć w wydatkach z podwyżkami podatków – wszystko po to, aby ratować państwowe budżety w dobie mniejszych wpływów. Jest jednak jeden wyjątek od tej reguły - Szwecja. Rządząca od 2006 r. koalicja zafundowała obywatelom od początku kryzysu pięć obniżek podatków. Ostatnia wejdzie w życie wraz z początkiem przyszłego roku. Ale nie ona jedna poszła w tę stronę.
 • Zbrojne ramię skarbówki coraz skuteczniejsze - pisze "Puls Biznesu". W 2012 roku wywiad skarbowy wykrył oszustwa podatkowe na blisko 2,5 mld zł.