• Andrea Camilleri
  W Rzymie zmarł w środę w wieku 93 lat Andrea Camilleri, autor powieści kryminalnych o komisarzu Salvo Montalbano, przeniesionych na ekran telewizyjny. Karierę literacką zrobił mając 70 lat. Na świecie sprzedano ponad 30 mln egzemplarzy jego książek.
 • "Wołoszyłoegrad" to tajemnicze, zapomniane przez świat, chwilami przytłaczające, ale też dające poczucie bezpieczeństwa miejsce, do którego wraca główny bohater Serhija Żadana. Ukraińska terra incognita staje się dla niego tłem i pretekstem do męskich rozważań o życiu. To tam ma swój początek proces psychicznego i społecznego mężnienia bohatera.
 • Powieść Anne Bronte zatytułowana „Agnes Grey” doczekała się swojego pierwszego polskiego wydania. Napisane w połowie XIX wieku dzieło najmniej znanej z sióstr pisarek w dużej mierze oparte jest o biograficzne fakty z życia autorki. Powieść Anne Bronte pokazuje trudności, z jakimi borykały się inteligentne i ambitne kobiety w XIX wiecznej Anglii, które wbrew panującym zwyczajom, chciały zawalczyć o własną niezależność .
 • Powieść Juliana Barnesa to jedna z tych książek, które przemawiają w inny sposób w zależności od tego, na jaki etapie życia znajduje się czytelnik. Opowieść o przemijaniu, konfrontacji z przeszłością i tytułowym poczuciu kresu jednych skłoni do refleksji, innych wprawi w nostalgię, a znajdą się i tacy, którzy nie dostrzegą w niej nic więcej poza ciekawą i zaskakującą historią.
 • Po fenomenalnym "Cieniu wiatru" i bestsellerowej "Grze anioła" ukazała się kolejna powieść z cyklu autorstwa Carlosa Ruiza Zafona zatytułowana "Więzień nieba". Wielbiciele twórczości hiszpańskiego pisarza nie doznają zawodu, jednak tym, którzy dopiero planują przygodę z jego książkami, proponujemy zacząć od innej pozycji. "Więzień nieba" wypada bowiem blado przy swoich poprzednikach.
 • Moralny osąd mężczyzny prowadzącego podwójne życie wydaje się dość oczywisty. W swojej najnowszej książce Manuela Gretkowska udowadnia jednak, że ocena takiego postępowania może nie być taka prosta.
 • W swojej najnowszej książce zatytułowanej "Trociny" Krzysztof Varga powołał do życia niezwykle antypatycznego i odstręczającego bohatera. Niemniej jednak, czytanie o tym, co dzieje się w jego zatrutym umyśle wciąga i fascynuje.
 • Lokatorka Wildfiell Hall
  Z trzech sióstr Bronte, Anna jest tą najmniej znaną. Emily napisała kilkukrotnie ekranizowane "Wichrowe wzgórza", Charlotte jest autorką słynnych "Dziwnych losów Jane Eyre", ale to książkę "Lokatorka Wildfiell Hall" autorstwa pozostającej w ich cieniu Anny nazywa się pierwszą powieścią feministyczną. Czy to właśnie dlatego dzieło najmłodszej z sióstr literatek nie doczekało się takiej sławy? Teraz, za sprawą Wydawnictwa MG książka po raz pierwszy trafia do rąk polskiego czytelnika.
 • Kadr z filmu "Dracula"
  Stowarzyszenie Pisarzy Grozy wybrało najlepszą powieść o wampirach stulecia. Zaszczytny tytuł przypadł książce "Jestem legendą" Richarda Mathesona spopularyzowanej przez amerykański hit kinowy z Willem Smithem. Powieść Mathesona pokonała takie klasyki gatunku, jak "Drakula"czy "Wywiad z wampirem".
 • Tematem najnowszego kryminału retro Marcina Wrońskiego pt. "Skrzydlata trumna" jest afera w przedwojennej fabryce samolotów. Tłem swojej powieści autor po raz kolejny uczynił dawny Lublin a jej głównym bohaterem komisarza Maciejewskiego.