• Piękna kobieta, której hobby jest kradzież książek, zauroczony nią właściciel księgarni, tajemniczy starszy mężczyzna i kryminalna zagadka, która odmieni życie głównego bohatera. "Severina" to wciągająca historia, na tle egzotycznej Gwatemali .
  • "Wołoszyłoegrad" to tajemnicze, zapomniane przez świat, chwilami przytłaczające, ale też dające poczucie bezpieczeństwa miejsce, do którego wraca główny bohater Serhija Żadana. Ukraińska terra incognita staje się dla niego tłem i pretekstem do męskich rozważań o życiu. To tam ma swój początek proces psychicznego i społecznego mężnienia bohatera.
  • Powieści opisujących relacje w wielopokoleniowych rodzinach, w historii literatury było już wiele. Nieliczni autorzy jednak, potrafili tak sugestywnym i plastycznym językiem opisać swoje postaci. Zośka Papużanka jest w tym mistrzynią .
  • Piją alkohol, palą papierosy, przeklinają, a ich codziennym hobby są bójki. Spotykając je na ulicy, ze strachem odwracalibyśmy wzrok bojąc się, że niechcący sprowokujemy wybuch agresji. Sylwia Chutnik sprawiła jednak, że zaczynamy czuć do nich sympatię. Jak autorce udało się obłaskawić cwaniary z warszawskiego Mokotowa?
  • Po przeczytaniu powieści Piotra Czerwińskiego, spojrzycie na Facebook z zupełnie innej strony. Tętniący życiem portal, a może pusta wydmuszka? Znakomita plaa wymiany myśli i przekazywania idei, czy narzędzie manipulacji? Ta książka powinna być lekturą obowiązkową dla wszystkich bezkrytycznych entuzjastów fenomenu portali społecznościowych, wierzących w to, że w Internecie wszystko jest możliwe .
  • Zawierająca wątki autobiograficzne powieść Jacka Kerouac "Maggie Cassidy" to historia młodzieńczej, pełnej pasji, a jednocześnie dość płytkiej miłości dwojga nastolatków. Jednocześnie jest to historia o konfrontacji młodzieńczych ideałów z bezwzględną rzeczywistością i korzeniach amerykańskiego ruchu Beat Generation .
  • Powieść Anne Bronte zatytułowana „Agnes Grey” doczekała się swojego pierwszego polskiego wydania. Napisane w połowie XIX wieku dzieło najmniej znanej z sióstr pisarek w dużej mierze oparte jest o biograficzne fakty z życia autorki. Powieść Anne Bronte pokazuje trudności, z jakimi borykały się inteligentne i ambitne kobiety w XIX wiecznej Anglii, które wbrew panującym zwyczajom, chciały zawalczyć o własną niezależność .
  • Powieść Juliana Barnesa to jedna z tych książek, które przemawiają w inny sposób w zależności od tego, na jaki etapie życia znajduje się czytelnik. Opowieść o przemijaniu, konfrontacji z przeszłością i tytułowym poczuciu kresu jednych skłoni do refleksji, innych wprawi w nostalgię, a znajdą się i tacy, którzy nie dostrzegą w niej nic więcej poza ciekawą i zaskakującą historią.
  • Po fenomenalnym "Cieniu wiatru" i bestsellerowej "Grze anioła" ukazała się kolejna powieść z cyklu autorstwa Carlosa Ruiza Zafona zatytułowana "Więzień nieba". Wielbiciele twórczości hiszpańskiego pisarza nie doznają zawodu, jednak tym, którzy dopiero planują przygodę z jego książkami, proponujemy zacząć od innej pozycji. "Więzień nieba" wypada bowiem blado przy swoich poprzednikach.
  • Moralny osąd mężczyzny prowadzącego podwójne życie wydaje się dość oczywisty. W swojej najnowszej książce Manuela Gretkowska udowadnia jednak, że ocena takiego postępowania może nie być taka prosta.