• Pielęgniarki okupujące Sejm domagają się publicznego wysłuchania w sprawie kontraktów
  Podczas prac w Senacie nad ustawą o działalności leczniczej wystąpimy o wysłuchanie publiczne - poinformowała w poniedziałek przewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych Dorota Gardias. Ustawa reguluje m.in. kwestię zatrudniania pielęgniarek.
 • Wielkie oburzenie na refundacyjne pomysły minister Kopacz
  Stracą pacjenci, stracą hurtownie leków, stracą producenci, zyska jedynie Narodowy Fundusz Zdrowia - tak krytycznie nowe prawo, która zrówna ceny leków refundowanych, oceniają eksperci i przedstawiciele firm farmaceutycznych. W czwartek w Sejmie odbędzie się drugie czytanie projektu ustawy refundacyjnej.
 • Z sejmowej arytmetyki wynika, że w tej kadencji na ustawę o in vitro już nie ma szans
  W PO nie ma zgodności, czy uda się przed wyborami uchwalić przepisy dotyczące in vitro. Posłowie PiS i PSL uważają, że raczej do tego nie dojdzie. SLD chce przyspieszenia prac nad znajdującymi się w Sejmie projektami, a PJN ocenia, że kwestię in vitro należy odłożyć na następną kadencję.
 • Czy proponowane zmiany gwarantują "szczelność" systemu informacji? GIODO wątpi.
  GIODO ma wątpliwości, czy rozwiązania rządowego projektu ustawy o systemie informacji w ochronie zdrowia gwarantują bezpieczeństwo danych osobowych pacjentów - nad projektem dyskutowała w czwartek podkomisja zdrowia.
 • Jest nowa lista leków refundowanych
  Ponad 40 nowych leków, m.in. stosowane w chorobie afektywnej dwubiegunowej, znalazły się na liście leków refundowanych, która weszła w życie w czwartek - poinformowało MZ. Wbrew wcześniejszym zapowiedziom, nie znalazły się na niej długo działające analogi insulinowe.
 • Strażnicy miejscy mogą karać palaczy mandatami
  Strażnicy miejscy mogą karać mandatami osoby palące w niedozwolonych miejscach - rozporządzenie, regulujące tę kwestię opublikowano w piątek w Dzienniku Ustaw. Za złamanie zakazu grozi kara grzywny do 500 zł.
 • Od piątku strażnicy będą karać za palenie
  Do tej pory strażnicy miejscy nie mieli prawa wlepiać mandatów za palenie w miejscach objętych zakazem. To się jednak zmieni: prawdopodobnie w piątek w Dzienniku Ustaw opublikowane zostanie rozporządzenie, dające im takie prawo. Będzie ono obowiązywać "od zaraz".
 • Jedynie policjanci i inspektorzy sanitarni mogą karać za złamanie zakazu palenia
  Za zlekceważenie zakazu palenia obowiązują mandaty. Problem w tym, że wlepić karę palaczom mogą jedynie policjanci lub inspektorzy sanitarni. Strażnik miejski może upomnieć - lub skierować sprawę do sądu. Sędziowie boją się, że takich spraw będzie teraz gwałtownie przybywać.
 • Janusz Palikot na manifestacji poparcia dla ustawy pozwalającej na stosowanie metody in vitro w Gdańsku
  Kilkudziesięciu zwolenników posła Janusza Palikota demonstrowało w czwartek przed katowicką Archikatedrą Chrystusa Króla. Namawiali posłów do przegłosowania ustawy zezwalającej na zapłodnienie in vitro. "In vitro darem od Boga" - przekonywali. - "Nie walczymy z biskupami, to biskupi walczą z nami".
 • Minister zdrowia Ewa Kopacz
  Zdaniem minister zdrowia Ewy Kopacz projekty ustaw, które zakazują stosowania metody in vitro, powinny zostać odrzucone w piątkowym głosowaniu w Sejmie. Zakazu zapłodnienia pozaustrojowego chcą posłowie PiS. "Żyjemy w XXI wieku, in vitro daje szanse tym, którym światopogląd nie przeszkadza w skorzystaniu z niej" - podkreśliła szefowa resortu zdrowia.