• In vitro
  Podstawowy temat brzmi: jak skutecznie pomagać. Równolegle spotykają się naukowcy, by omawiać kwestie etyczne. Ja jednak na tych spotkaniach nie bywam - mówi w rozmowie z DGP prof. Marian Szamatowicz, specjalista w dziedzinie ginekologii i położnictwa, były kierownik Kliniki Ginekologii Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku i dyrektor Instytutu Położnictwa i Chorób Kobiecych. W 1987 r. dokonał pierwszego w Polsce udanego zapłodnienia metodą in vitro.
 • Kobieta patrzy na test ciążowy z radością, mężczyzna ma problem
  Wiele kobiet jest skazanych na samotne macierzyństwo, ponieważ zostały porzucone przez partnera, będąc w ciąży. Dlaczego mężczyźni zostawiają swoje ciężarne partnerki? Jak oczekująca na narodziny dziecka kobieta ma sobie poradzić z uczuciem odrzucenia?
 • Depresja poporodowa
  Każdego roku od 10 do 20 proc. kobiet, które urodziły dziecko zapada na depresję poporodową; nieleczona może nawet prowadzić do rozszerzonego samobójstwa alarmują eksperci i apelują, by właśnie na ten problem zwracać większą uwagę.
 • Depresja mamy wpływa na ryzyko depresji u dziecka
  Brytyjscy eksperci przekonują, że nie wolno bagatelizować depresji u kobiet, które zamierzają zajść w ciążę lub są już w trakcie ciąży. Nieleczone schorzenie wpływa bowiem na zdrowie psychiczne ich dzieci.