• Badanie ginekologiczne
  Ministerstwo Zdrowia analizuje możliwość zmiany metody badań cytologicznych – powiedziała wiceminister zdrowia Katarzyna Głowala. Nowa metoda – cytologia na podłożu płynnym – wg Polskiego Towarzystwa Patologów jest dokładniejsza, co może zmniejszyć zachorowania na raka szyjki macicy.
 • Szczepienie
  13-latki z Radomia będą mogły bezpłatnie zaszczepić się przeciwko wirusowi HPV, który może wywołać raka szyjki macicy. Za szczepienia zapłaci miasto, które tego rodzaju akcję prowadzi po raz piąty.
 • Badanie ginekologiczne
  Zaledwie co trzecia Polka poddaje się badaniom cytologicznym pozwalającym wcześnie wykryć lub zapobiec rakowi szyjki macicy. To zdecydowanie za mało - alarmują eksperci.
 • Kobieta leży z bólem brzucha
  Rak szyjki macicy rozwija się bezobjawowo, dlatego tak ważne jest systematyczne wykonywanie badań cytologicznych - przekonują lekarze i resort zdrowia.
 • Kobieta u lekarza
  W sobotę i w niedzielę w specjalnym cytobusie stojącym obok Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie każda kobieta będzie mogła wykonać bezpłatnie badanie cytologiczne. Badania wykonywane będą w ramach VIII Ogólnopolskiej Kampanii Społecznej "Piękna, bo zdrowa".
 • Badanie ginekologiczne
  42 proc. uprawnionych Polek skorzystało dotychczas z programu profilaktyki raka piersi, finansowanego przez Narodowy Fundusz Zdrowia, zaledwie 21 proc. – z programu profilaktyki raka szyjki macicy – wynika z danych NFZ.
 • Wizyta u lekarza
  Rak szyjki macicy jest jednym z groźniejszych nowotworów - co roku dotyka blisko 4 tys. Polek. Wiele chorych, u których zbyt późno zdiagnozowano niepokojące zmiany, umiera. Tymczasem proste działania profilaktyczne - regularne wizyty u ginekologa i wykonywanie cytologii - pozwalają na wczesne wykrycie nowotworu i szybkie podjęcie leczenia, a tym samym powrót do zdrowia.
 • Kobieta
  Późno wykrywane nowotwory ginekologiczne, takie jak rak jajnika, szyjki czy trzonu macicy, każdego roku powodują śmierć ok. 6 tysięcy Polek. Śmiertelność związana z rakiem szyjki macicy w Polsce jest aż o 70 proc. wyższa niż przeciętna dla krajów Unii Europejskiej. Wysoka umieralność podsyca strach przed rozpoznaniem raka. Obawa przed diagnozą, skryty przebieg choroby i brak wiedzy o dostępnym leczeniu zbierają ogromne żniwo - alarmują eksperci.
 • Ważna mammografia, by wykryć raka
  Przeżywalność kobiet chorych na raka piersi w Polsce wynosi 76%, dla porównania unijna średnia to 84%. Istotną przyczyną tego stanu rzeczy jest późna wykrywalność nowotworów, będąca konsekwencją słabo rozwiniętej profilaktyki raka w naszym kraju. Jednym z najskuteczniejszych sposobów na zwiększanie świadomości roli profilaktyki raka są cytomammobusy. Bezpłatne badania przesiewowe organizuje w tym miesiącu mobilna pracownia mammograficzno-cytologiczna Świętokrzyskiego Centrum Onkologii.
 • W natłoku obowiązków kobiety często zapominają, że ich zdrowie jest najważniejsze
  Od zdrowia kobiet zależy to, jak zdrowe i silne będą przyszłe polskie pokolenia. Dlatego realizując swoje role społeczne i zawodowe panie nie powinny zaniedbywać siebie i profilaktyki zdrowotnej - oceniają eksperci.