• Ważna profilaktyka
  Większości z nich można uniknąć albo zwalczyć. Trzeba jednak je znać. Oto czynniki ryzyka chorób układu krążenia i układu oddechowego.
 • śmierć
  Odpowiednia profilaktyka mogłaby zapobiec 80 proc. schorzeń układu sercowo-naczyniowego, które są ogromnym problemem – mówi prof. Jadwiga Nessler, przewodnicząca krakowskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.
 • Kobieta ma zawał serca
  Choroby układu krążenia zabijają więcej kobiet niż wszystkie nowotwory razem wzięte.
 • Mężczyzna u lekarza
  Nie bez powodu mówi się, że kobiety są z Wenus, a mężczyźni z Marsa. Różnimy się wyglądem, charakterem, a także sposobem dbania o siebie i własne zdrowie. W zależności od płci jesteśmy też mniej lub bardziej podatni na zupełnie inne choroby, które w dodatku mogą mieć u nas różny przebieg i objawy. Dlatego coraz większą popularnością cieszą się lekarze zajmujący się medycyną kobiecą lub męską. Z jakimi problemami można się do nich zgłaszać?
 • Jabłko dobre na serce
  Działa na układ krążenia równie skutecznie jak leki, ale nie ma żadnych skutków ubocznych. Codzienne spożywania jabłka obniża ryzyko przedwczesnej śmierci z powodu zawału serca i udaru mózgu – przekonują brytyjscy naukowcy.
 • Kobiety często chorują inaczej niż mężczyźni
  Włoscy naukowcy zwracają uwagę na fakt, że od kilkudziesięciu lat wiele badań koncentruje się głównie wokół pacjentów-mężczyzn. A tymczasem nowotwory, choroby serca, zaburzenia czynności wątroby dają inne objawy u kobiet i mężczyzn. Uczeni wskazują pięć obszarów, w których występują znaczące różnice.
 • Truskawki wspomagają serce
  Wystarczy jeść jagody i truskawki trzy razy w tygodniu, by ryzyko zawału serca zmalało jedną trzecia - wynika z najnowszych badań z udziałem prawie stu tysięcy osób.
 • Jak zapobiec śmierci osób, które przeżyły zawał?
  W ciągu roku umiera 15 procent chorych po przebytym zawale. Eksperci mają pomsł na zmniejszenie liczby zgonów.
 • Na udar szczególnie narażone są też osoby cierpiące na migotanie przedsionków
  Jedna na sześć osób dozna udaru mózgu w jakimś momencie życia. Co 6 sekund ktoś na świecie umiera z jego powodu. Tymczasem, większości udarów można w ogóle uniknąć - przypominają eksperci z okazji Światowego Dnia Udaru Mózgu, który obchodzimy 29 października.
 • Medytacje transcendentalne zmniejszają aż o 47 proc. ryzyko ataku serca
  Badania kliniczne wykazały, że medytacje transcendentalne zmniejszają aż o 47 proc. ryzyko ataku serca u osób cierpiących na różnego rodzaju schorzenia kardiologiczne - stwierdzili naukowcy w artykule opublikowanym w internetowym wydaniu fachowego czasopisma "Archives of Internal Medicine".