• Dmuchawiec
  Dr n. med. Piotr Dąbrowiecki wyjaśnił jakie objawy daje alergia. Jak długo trwa? Alergolog powiedział też, co będzie pylić w kolejnych miesiącach.
 • Chory mężczyzna u lekarza
  Jakie są najbardziej charakterystyczne objawy alergii i przeziębienia? Czy alergia może przekształcić się w przeziębienie?
 • Kobieta ma katar
  Katar to dosyć powszechna dolegliwość. Przytrafia nam się zazwyczaj kilka razy do roku. Nie zawsze jednak może mieć te same przyczyny.
 • Kobieta ma katar
  Katar infekcyjny i alergiczny na pierwszy rzut oka wydaje się być prawie taki sam. Ale wiemy, że „prawie” robi dużą różnicę. W obu przypadkach na początku obserwujemy obecność wodnistej wydzieliny, intensywne kichanie oraz uczucie zatkanego nosa z upośledzeniem węchu. Często towarzyszy temu uczucie zmęczenia i osłabienia. I to są wspólne cechy obu stanów kataralnych. Przyczyny pojawienia się problemu i sposoby przeciwdziałania są jednak zupełnie inne.
 • Kaszel
  Jeśli ktoś zapytałby nas, czego najbardziej nie lubimy podczas przeziębienia, to wiele osób z pewnością odpowiedziałoby: nocnego kaszlu. Jest to bardzo męczące, a po takiej nocy z kaszlem budzimy się jeszcze bardziej zmęczeni, niż byliśmy poprzedniego dnia wieczorem. Czy jest na to jakiś sposób?
 • Dziewczyna kicha
  Katar, czyli ostry nieżyt nosa objawia się obecnością zwiększonej ilości wydzieliny, często początkowo wodnistej, a następnie gęstej. Poza tym występuje obrzęk błony śluzowej, co dodatkowo upośledza drożność nosa. Na skutek zmian zapalnych zmniejsza się również aktywność układu śluzowo-rzęskowego, utrudniając usuwanie kataru.
 • Chora kobieta
  Kaszel to bardzo uciążliwa dolegliwość. Przeszkadza nie tylko osobie chorej, ale również jej otoczeniu – nawet słuchanie, jak ktoś kaszle, w pewnym momencie staje się nie do zniesienia. Czy można wobec tego szybko i skutecznie poradzić sobie z kaszlem? Czy wiemy, w jakim momencie powinniśmy udać się do lekarza?
 • Kobieta ma katar
  Badania przeprowadzone na potrzeby kampanii „Zwalczmy grypę” pokazały, że ponad połowa Polaków błędnie uważa, że grypa i przeziębienie to dwie różne nazwy tej samej choroby. Warto wiedzieć, że sezon na grypę nie kończy się wraz z wiosennym ociepleniem. Gdy przyroda budzi się do życia, mogą pojawić się jednak dodatkowe dolegliwości… Czy potrafimy zatem odróżnić objawy infekcji wirusowych od alergii?
 • Echinacea może wywołać groźną reakcję alergiczną
  Ten preparat ziołowy stosowany jest jako środek wzmacniający odporność i wspomagający leczenie przeziębień. Chętnie sięgają po niego rodzice małych chorowitków. Ale uwaga! Naukowcy ostrzegają, że może być groźny dla najmłodszych pacjentów.
 • Młodzi pracownicy częściej biorą zwolnienia lekarskie z powodu przeziębienia niż starsi pracownicy
  Biorą więcej zwolnień lekarskich niż starsi koledzy. Zwykłe przeziębienie na dobre wpędza ich do łóżka. Czy rzeczywiście młodzi pracownicy mają tak kiepskie zdrowie?