• Kobieta
  PMS to inaczej zespół napięcia przedmiesiączkowego. Sprawia on, że kobiety bywają nadpobudliwe i drażliwe. Czy biologia rzeczywiście determinuje zachowania kobiet? W "Dzień Dobry TVN" seksuolog Izabela Jąderek, dziennikarka Beata Sadowska i Maria Natalia Tymańska, opowiedziały, czy kobiety potrafią regulować swoją złość i gorszy nastrój przed miesiączką.
 • Smutna kobieta
  Wszechogarniający smutek, bezsilność i poczucie, że czas się zatrzymał w najczarniejszym momencie - to zna wielu ludzi, których dotknęła depresja.
 • Choroba cywilizacyjna: depresja
  Szacuje się, że nawet półtora miliona Polaków cierpi na depresję. Wielu z nich jest aktywnych zawodowo i wiedzie normalne rodzinne życie. Niektórzy nie wiedzą nawet, że mają groźną chorobę, która prowadzi do poważnych schorzeń i samobójstwa.
 • Smartfon
  Na co może wskazywać częste korzystanie ze smartfona? Dla uważnego lekarza może to być sygnał ostrzegawczy, że pacjentowi grozi depresja. Jak tłumaczą to naukowcy?
 • Depresja
  Kobiety na wysokich stanowiskach mają częściej objawy depresji niż mężczyźni zajmujący podobne pozycje. Do takich wniosków doszli amerykańscy naukowcy po przeprowadzeniu szeroko zakrojonych badań.
 • Zielone otoczenie poprawia samopoczucie
  "Zielono mi i spokojnie, zielono mi, jak w niedzielę" - śpiewał Andrzej Dąbrowski. I nie mylił się: parki, ogrody i miejskie zieleńce poprawiają samopoczucie i jakość życia mieszkańców miast - wynika z najnowszych badań.
 • Radość i szczęście
  Ta koncepcja nie da ci konkretnych rad, jak być szczęśliwym, przedstawia jednak narzędzia, które mogą pomóc w zrozumieniu twojego umysłu. Profesor psychologii Shimon Edelman twierdzi, że recepta na szczęście tkwi w tym, w jaki sposób oceniamy fakty i na ich podstawie przewidujemy - oraz kreujemy - przyszłe wydarzenia. Elastyczność i poszukiwanie wyzwań zwiększają szansę na dobre samopoczucie.
 • Wielu artystów, głownie pisarzy, przyznaje się do tego, że większość swoich najwspanialszych dzieł stworzyli przeżywając trudne życiowe chwile. Pisanie było dla nich formą autoterapii i sposobem na poradzenie sobie ze stresem. Pozytywny wpływ słów na nasze psychiczne i fizyczne samopoczucie udowodniły badania psychologiczne.
 • Choć w obecnych czasach przeważa tendencja zamykania się we własnych czterech ścianach i mało kto przejawia chęć bratania się z sąsiadami, naukowcy twierdzą, że warto zadbać o dobre relacje z lokalną społecznością. Jak pisze portal Sciencedaily.com, zaufanie wobec ludzi mieszkających tuż obok nas ma bowiem duży wpływ na nasze samopoczucie.