Niemiecka prasa w sobotę obszernie zapowiada obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej w Polsce, w których weźmie udział prezydent RFN Frank Walter Steinmeier i kanclerz Angela Merkel. Media zastanawiają się też, co powie w Warszawie wiceprezydent USA Mike Pence.
Kanada zgłosiła w ONZ roszczenia terytorialne do bieguna północnego. Stała się trzecim krajem, po Danii i Rosji, który domaga się uznania jego zwierzchności do tej części Arktyki. Nad mroźnym kawałkiem świata zapanowała gorąca polityczna atmosfera.
"Izraelska prasa podaje, że od realizacji roszczeń diaspory żydowskiej w
Stanach Zjednoczonych uzależniona jest kwestia budowy w Polsce
amerykańskich baz. To stawia pod znakiem zapytania sens budowy Fortu
Trump. Za te pieniądze moglibyśmy rozwiązać kwestię naszego
bezpieczeństwa w inny sposób, a nawet wynająć całą armię rosyjską" - mówi nam Tomasz Rzymkowski z Kukiz'15.
Nie zgodzę się, by zmienić polskie prawo tak, aby możliwe były roszczenia - zapewnił prezydent Andrzej Duda podczas spotkania z mieszkańcami Myślenic (woj. małopolskie). Apelował jednocześnie, by na sprawę roszczeń patrzeć spokojnie, bo nie ma na to miejsca w prawie.
"Mamy nadzieję, że polski rząd zrozumie, że trzeba się zająć odszkodowaniami" – oznajmił w środę tygodnikowi "The New York Jewish Week" Gideon Taylor. Skarbnik World Jewish Restitution Organization nie ukrywał, że organizacje skupione pod szyldem WJRO będą sukcesywnie zwiększały nacisk na Warszawę, by zmieniła swe nieprzejednane stanowisko.
Za sprawą umów TTIP i CETA na decyzje samorządów dotyczące zamówień publicznych zyskają wpływ korporacje. Będą mogły blokować wykorzystywanie wydatków publicznych na ważne cele społeczne, np. na wodociągi, zdrowie czy edukację, uzasadniając to zagrożeniem dla ich spodziewanych zysków.