• Konferencja "Granice niezawisłości sędziów i niezależności sądów?"
  Sędziowie są zaniepokojeni możliwością zmian w sądownictwie. Uczestnicy odbywającej się w Warszawie konferencji "Granice niezawisłości sędziów i niezależności sądów?" uważają, że kierunek zmian zapowiadanych przez władzę wykonawczą może zagrażać niezawisłości sędziowskiej. Przedstawiciel rządu odpowiadał na to, że konieczne są mechanizmy kontrolne gwarantujące równowagę między władzą sądowniczą a wykonawczą.
 • "Nieraz słyszałam, że dla mojego dobra powinnam się ukorzyć. Że i tak mam szczęście, iż jestem, gdzie jestem, bo mam złe pochodzenie. Sama wiedza i wykształcenie to za mało". Oto historia Anny, która postanowiła zostać sędzią, ale sądownictwo chciało inaczej.
 • Tusk "zauważył problem". Ukrócą możliwość inwigilacji?
  Na najbliższym posiedzeniu Kolegium ds. Służb Specjalnych zostaną przedstawione wstępne propozycje dot. zmian mających na celu ograniczenie dostępu m.in. służb do danych objętych tajemnicą telekomunikacyjną - poinformował w piśmie do prezesa NRA minister Jacek Cichocki.
 • Internetowy e-sąd rozpatrzył już ponad milion spraw
  Ponad milion spraw zostało już rozpatrzonych w e-sądzie, który umożliwia rozstrzyganie spraw upominawczych drogą elektroniczną - poinformował minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski. Z kolei z elektronicznej księgi wieczystej skorzystano już 17 mln razy.
 • Prokurator generalny i minister sprawiedliwości uważają, że chuliganami mogłyby się zająć sądy 24-godzinne
  W sprawie chuliganów stadionowych szerzej niż obecnie powinno się stosować sądy 24-godzinne - tego zdania są prokurator generalny Andrzej Seremet i minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski, którzy rozmawiali w piątek o bezpieczeństwie na stadionach.
 • Walka z korupcją to jedno z najważniejszych haseł programu prezydenta Wiktora Janukowycza
  Czterech pracowników jednego z sądów w Kijowie aresztowała podczas przyjmowania przez nich łapówki Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU). Wcześniej sąd ten został zablokowany oraz przeszukany - podało we wtorek wieczorem biuro prasowe SBU.
 • Andrzej Jankowski
  Sędziom nie opłaca się już zwlekać z uzasadnianiem wyroków. Pilnują ich rzecznicy dyscyplinarni. Zaczęli oni walkę z pewnym powszechnym wśród sędziów zjawiskiem – chodzi o zwlekanie z pisaniem uzasadnień do wydanych wyroków.
 • Wyroki dla pseudokibiców zapadną jeszcze na stadionach
  Resort sprawiedliwości chce wprowadzić przed zbliżającym się Euro 2012 całkowicie nową instytucję w polskim sądownictwie - tzw. sądy odmiejscowione. Zatrzymani pseudokibice mają być sądzeni jeszcze na stadionach, a rozprawy odbywałyby się za pomocą tzw. wideokonferencji.
 • Jedynie policjanci i inspektorzy sanitarni mogą karać za złamanie zakazu palenia
  Za zlekceważenie zakazu palenia obowiązują mandaty. Problem w tym, że wlepić karę palaczom mogą jedynie policjanci lub inspektorzy sanitarni. Strażnik miejski może upomnieć - lub skierować sprawę do sądu. Sędziowie boją się, że takich spraw będzie teraz gwałtownie przybywać.