• Sędziowie
  Sędziowie biją na alarm. "Nadzwyczajna sytuacja wymaga nadzwyczajnych działań. (…) Na wszystkich prawnikach spoczywa obowiązek podtrzymywania, albo może już ratowania demokratycznego państwa prawnego" - mówi prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf. Podczas debaty w Katowicach sędziowie przypominali, że to konstytucja jest źródłem praw i wolności, a na jej straży powinni stać sędziowie, nie politycy.
 • Protest KOD-u
  Komitet Obrony Demokracji znów wyszedł na ulice. Tym razem, by sprzeciwić się upartyjnianiu polskiego sądownictwa. Nie zapomniano jendak także o reformie edukacji. Podczas protestów zbierane były podpisy w sprawie przeprowadzenia referendum dotyczącego zmian wprowadzanych przez minister Annę Zalewską. Głośne "nie" KOD-u można było usłyszeć między innymi we Wrocławiu, Katowicach i Gdańsku.
 • Kamila Gasiuk-Pihowicz
  Zmiany przepisów o KRS autorstwa ministerstwa sprawiedliwości są niekonstytucyjne i jeśli zostaną wprowadzone będziemy mieli do czynienia z kolejną marionetkową instytucją w rękach prezesa PiS - oceniła w poniedziałek posłanka Nowoczesnej Kamila Gasiuk-Pihowicz.
 • Konferencja "Granice niezawisłości sędziów i niezależności sądów?"
  Sędziowie są zaniepokojeni możliwością zmian w sądownictwie. Uczestnicy odbywającej się w Warszawie konferencji "Granice niezawisłości sędziów i niezależności sądów?" uważają, że kierunek zmian zapowiadanych przez władzę wykonawczą może zagrażać niezawisłości sędziowskiej. Przedstawiciel rządu odpowiadał na to, że konieczne są mechanizmy kontrolne gwarantujące równowagę między władzą sądowniczą a wykonawczą.