• "Stanowczy sprzeciw" wobec słów wiceszefa Komisji Europejskiej Fransa Timmermansa o potrzebie przywrócenia niezawisłości Trybunału Konstytucyjnego, wyraziło w środowym oświadczeniu Biuro TK.
 • Julia Przyłębska
  Nie widzę zagrożenia dla trójpodziału władzy w Polsce - powiedziała w niedzielę prezes TK Julia Przyłębska, odnosząc się do ustawy o SN i dwóch noweli o KRS i ustroju sądów powszechnych, które czekają na podpis prezydenta. Pytana, czy łamią one konstytucję, zaapelowała o dokładne czytanie jej zapisów.
 • Najpierw Trybunał Konstytucyjny, później Krajowa Rada Sądownictwa, teraz Sąd Najwyższy. Sprawującym władzę nie można odmówić jednego: konsekwencji. Czy jest w tym coś więcej? Jak choćby prawdziwa wizja wymiaru sprawiedliwości, a zatem jakiś pełny, idealny jego obraz, który ma być urzeczywistniany? I o którym moglibyśmy (moglibyśmy?) rzeczowo, a nie tylko emocjonalnie rozmawiać w nadziei, że jedni drugich chcą wysłuchać?
 • Wiesław Johann, fot. Darek Golik
  "Coraz bardziej widać, że brakuje nam jakiegokolwiek nadzoru społecznego nad wymiarem sprawiedliwości" - mówi Wiesław Johann, sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku, w rozmowie z Robertem Mazurkiem.
 • Prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf na Kongresie Prawników Polskich
  Obudowa państwa prawa powinna się opierać na odbudowie autorytetu Trybunału Konstytucyjnego - powiedziała w sobotę w Katowicach, podczas Kongresu Prawników Polskich pierwsza prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf. Apelowała, by sędziowie "wychodzili do ludzi" i przekonywali, że są "mafią".
 • Kongres Prawników Polskich w Katowicach
  Sędzia nie powinien recenzować działalności innych organów władzy publicznej oraz występować jako strona debaty religijnej, etycznej, światopoglądowej, czy politycznej - napisał prezydent Andrzej Duda w liście do uczestników odbywającego się w sobotę w Katowicach Kongresu Prawników Polskich. Fragment ten został przyjęty buczeniem, część uczestników Kongresu skandowało: Konstytucja! Konstytucja!
 • Sędziowie
  Sędziowie biją na alarm. "Nadzwyczajna sytuacja wymaga nadzwyczajnych działań. (…) Na wszystkich prawnikach spoczywa obowiązek podtrzymywania, albo może już ratowania demokratycznego państwa prawnego" - mówi prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf. Podczas debaty w Katowicach sędziowie przypominali, że to konstytucja jest źródłem praw i wolności, a na jej straży powinni stać sędziowie, nie politycy.
 • Rzecznik Sądu Najwyższego Dariusz Świecki
  Stan prawny w związku z niepublikowaniem wyroków TK, niemianowanie przez prezydenta sędziów, planowana reforma sądownictwa - tych spraw, jak powiedział rzecznik Sądu Najwyższego Dariusz Świecki, dotyczyły pytania, jakie zadawali w poniedziałek sędziom SN przedstawiciele Komisji Weneckiej.
 • Autorzy rysunku: Mikołaj Majewski (6 lat) i Piotr Czerwonka (7 lat)
  Po wygranych wyborach parlamentarnych Prawo i Sprawiedliwość podjęło się przeprowadzenia reformy wymiaru sprawiedliwości. Reforma ta budzi jednak bardzo duże wątpliwości, które co raz częściej swoim zasięgiem wykraczają poza polska scenę polityczną i stają się przedmiotem dyskusji o zasięgu europejskim.
 • Konferencja "Granice niezawisłości sędziów i niezależności sądów?"
  Sędziowie są zaniepokojeni możliwością zmian w sądownictwie. Uczestnicy odbywającej się w Warszawie konferencji "Granice niezawisłości sędziów i niezależności sądów?" uważają, że kierunek zmian zapowiadanych przez władzę wykonawczą może zagrażać niezawisłości sędziowskiej. Przedstawiciel rządu odpowiadał na to, że konieczne są mechanizmy kontrolne gwarantujące równowagę między władzą sądowniczą a wykonawczą.