• Uczniowie w szkole
  Polskie szkoły i przedszkola atakuje epidemia wszawicy. Groźna choroba jest nie tylko trudna do wyleczenia, jest także dużym problemem społecznym. Czy do przebadania dzieci pod kątem wszawicy potrzebna jest zgoda rodziców? Jakie objawy daje nieleczona wszawica? Jak wygląda samo leczenie, a jak profilaktyka?
 • Wyczesywanie wszy grzebieniem
  Mimo postępu cywilizacyjnego pedikuloza (wszawica głowowa) stanowi nadal duży problem socjalny, higieniczny, a także medyczny. Do zarażenia pasożytami może dojść w każdym wieku, chociaż najczęstsze jest u dzieci i młodzieży. Badania Państwowego Zakładu Higieny pokazują, że problem wszawicy wśród uczniów dotyczy niemal połowy polskich szkół.
 • Mycie dłoni mydłem
  Mycie rąk - trwa niecałą minutę, a może chronić przed wieloma groźnymi chorobami. Dziś, 15 października, na świecie odbędzie się ponad sto specjalnych imprez z okazji obchodzonego Globalnego Dnia Mycia Rąk.
 • Dzieci na lekcji siedzą w maseczkach na twarzy
  Placówkom brakuje infrastruktury sportowej. Problemem jest też higiena, a właściwie jej brak.
 • Piaskownica
  Jaja pasożytów, bakterie, zarodniki grzybów… Takie zagrożenia czyhają na dzieci w piaskownicach ostrzega rodziców sanepid. Jak sprawić, by lepienie babek nie skończyło się groźną chorobą? Podpowiadamy, jak ochronić swoje dziecko.
 • W 88,9 proc. szkołach zapewniono właściwe warunki do utrzymania higieny
  W blisko 90 proc. szkół skontrolowanych w 2011 r. przez Państwową Inspekcję Sanitarną zapewniono właściwe warunki utrzymania higieny. Według MEN, wyniki kontroli wskazują na duży postęp w zapewnieniu odpowiednich warunków higieniczno-sanitarnych w szkołach.
 • Wszawica nie jest traktowana jak choroba zakaźna
  Z aptek w błyskawicznym tempie znikają preparaty na wszawicę. Coraz więcej dzieci przynosi ze szkół i przedszkoli wszy, a Sanepid nie jest w stanie opanować sytuacji. Wszystko przez zmiany w przepisach.