• biała kiełbasa
  Główny Inspektorat Sanitarny ostrzega przed bakteriami Listeria monocytogenes, które wykryto w partii kiełbasy wieprzowej „Kiełbasa surowa Metka Bawarska" oraz w partii produktu mięsnego "Polska w Folii”.
 • Odra
  Inspekcja sanitarna dostała zgłoszenie podejrzenia zachorowania na odrę u 5-letniego chłopca - poinformowała Joanna Narożniak z WSSE w Warszawie. Pracownicy i przedszkolaki z placówki, do której chodzi są objęci nadzorem epidemiologicznym.
 • Mycie dłoni mydłem
  Mycie rąk - trwa niecałą minutę, a może chronić przed wieloma groźnymi chorobami. Dziś, 15 października, na świecie odbędzie się ponad sto specjalnych imprez z okazji obchodzonego Globalnego Dnia Mycia Rąk.
 • Liberia. Sanitariusze niosą ciało ofiary wirusa Ebola
  Choć w Afryce w czasie epidemii Eboli zmarło do tej pory ponad 1000 osób, dla Polaków ten wirus na razie nie jest groźny - zapewnia Główny Inspektor Sanitarny Marek Posobkiewicz. Zachorowania odnotowano w Gwinei, Liberii, Sierra Leone oraz Nigerii. Część państw regionu zdecydowała o zamknięciu granic, by zapobiec przemieszczaniu się chorych.
 • Woda skażona bakteriami kałowymi nadal płynie z kranów
  Mieszkańcy gminy Stepnica nadal nie mogą spożywać wody ze swoich kranów, nadal obecne są w niej bakterie kałowe. Wodociąg w Maszewie jest już wolny od bakterii, tam Sanepid w środę dopuścił wodę do spożycia.
 • Wszawica nie jest traktowana jak choroba zakaźna
  Z aptek w błyskawicznym tempie znikają preparaty na wszawicę. Coraz więcej dzieci przynosi ze szkół i przedszkoli wszy, a Sanepid nie jest w stanie opanować sytuacji. Wszystko przez zmiany w przepisach.
 • Skaleczenie podczas zabiegów fryzjerskich umożliwia zakażenie wirusem żołtaczki typu C
  Lubelski sanepid skontrolował zakłady fryzjerskie i kosmetyczne. Na 46 placówek 4 zostały zamknięte. Funkcjonariusze wystawili 42 mandaty na kwotę 7 tys zł.