Zakażenie bakterią Klebsiella pneumoniae NDM, potocznie zwaną New Delhi, wykryto u kilku pacjentów w Uniwersyteckim Szpitalu w Zielonej Górze - poinformował w środę szpital. W związku z sytuacją, podjęto decyzję o wstrzymaniu planowych przyjęć pacjentów na wszystkie oddziały.
Coraz częściej słyszy się w Polsce o zakażeniach powodowanych przez oporną na wszelkie antybiotyki bakterię New Delhi. Pod tą geograficznie brzmiącą nazwą mogą się kryć różne bakterie. W walce z zakażeniami przez nie powodowanymi ważną rolę odgrywa zwykłe mycie rąk.
Każde dziecko urodzone od 1 stycznia będzie objęte obowiązkiem szczepienia przeciwko pneumokokom. Zakażenia powodowane przez te bakterie mogą być przyczyną m.in. zapalenia ucha środkowego, zapalenia zatok oraz zapalenia płuc.
Na zdrowiu nie warto oszczędzać. Należy się szczepić przeciw podstawowym chorobom, ale też przeciw nowym zagrożeniom, takim jak pneumokoki. Mówił o tym w Sygnałach Dnia w Jedynce profesor Andrzej Radzikowski z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
Kaszel, problemy z oddychaniem, gorączka, złe samopoczucie i osłabienie dziecka to typowe objawy zapalenia płuc u dzieci. Warto jednak uświadomić sobie, że na wczesnym etapie rozwoju schorzenie to może przebiegać bezobjawowo.
Wbrew powszechnej opinii zagrażają nie tylko dzieciom, ale także dorosłym. Łatwo się nimi zarazić, bo mogą się przenosić poprzez pocałunek lub picie z jednej szklanki. Wywołują zapalenie opon mózgowych i sepsę, która często kończy się śmiercią. Jak chronić się przed meningokokami?
W ostatnich latach obserwujemy dynamiczne narastanie oporności bakterii na antybiotyki, co prowadzi coraz częściej do braku możliwości skutecznego leczenia.