• Lekarz w szpitalu
  Dzięki postępowi technologicznemu i grupie pionierów istotnie wydłuża się długość życia człowieka, ale wyzwaniem współczesnej medycyny są choroby rzadkie – zwrócił uwagę dyrektor Instytutu Kardiologii UJ Collegium Medicum w Krakowie prof. Piotr Podolec.
 • Serce
  U prawie co dziesiątego pacjenta w Podlaskiem, który zgłosił się na profilaktyczne badania w ramach rządowego programu wykrywania tętniaków aorty brzusznej, wykrywany jest tętniak – poinformował Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Białymstoku (USK).
 • Operacja. Chirurdzy przy stole operacyjnym
  Jak skutecznie leczyć chorych z wstawionymi wcześniej zastawkami serca, wokół których powstały ubytki, uczą swoich kolegów z zagranicy lekarze z Górnośląskiego Centrum Medycznego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach-Ochojcu. Chodzi o metodę przezskórnego zamykania przecieków okołozastawkowych.
 • Zawał serca
  Poziom zamożności poszczególnych regionów Hiszpanii ma wpływ na liczbę zgonów ich mieszkańców z powodu chorób serca – wynika z badania przeprowadzonego przez hiszpańskich kardiologów.
 • Mózg
  Udar mózgu to zagrożenie życia. Gdy wystąpią jego objawy, jak np. opadanie kącika ust, niedowład ręki, nogi, niewyraźna mowa, należy natychmiast wezwać pogotowie ratunkowe - przypominają neurolodzy z okazji Światowego Dnia Udaru Mózgu, który przypada 29 października.
 • Karetka jadąca na sygnale
  Kompleksowa opieka nad chorymi z niewydolnością serca czy dostęp do nowych leków i procedur, zwłaszcza dla osób z wadami zastawkowymi serca – to jedne z głównych wyzwań kardiologii w Polsce. Na ich realizację potrzebne są większe nakłady – oceniają eksperci.
 • Mężczyzna trzyma się za serce
  Wiele osób uskarża się na bóle głowy przy zmianie ciśnienia, dużym wietrze, czy wysokiej temperaturze powietrza. Lekarz rodzinny dr Michał Sutkowski wyjaśnił, jaka jest zależność między pogodą a naszym samopoczuciem. W jakich miesiącach jest najwięcej zawałów serca? Jak poradzić sobie z przesileniem jesienno-zimowym?
 • Ćwiczenia tai chi
  Zawał serca to poważne ostrzeżenie i sygnał, że należy zmienić styl życia. Pomocne w tym mogą okazać się wywodzące się z Dalekiego Wschodu ćwiczenia tai chi - donoszą amerykańscy naukowcy na łamach magazynu "Journal of the American Heart Association".
 • Mężczyzna trzyma się za serce
  Problem niewydolności serca dotyczy obecnie około miliona Polaków. Rocznie z powodu niewydolności serca umiera w Polsce około 60 tys. osób – mówił prof. Piotr Ponikowski z Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, podczas konferencji Kardiologia 2017.
 • Serce
  Osiągnięcia w leczeniu chorób serca w Polsce są ogromne - ocenił minister zdrowia Konstanty Radziwiłł na spotkaniu z kardiologami z okazji Światowego Dnia Serca. Jednocześnie zaznaczył, że konieczna jest lepsza, kompleksowa opieka nad pacjentami po zawałach.