• Choroba dotyka głównie ludzi młodych, zwłaszcza 20-30-letnich kobiet
  Tętnicze nadciśnienie płucne (TNP) to choroba rzadka, mało znana i śmiertelnie niebezpieczna. Rozwija się powoli, a dolegliwości są mało charakterystyczne. Pierwsze objawy to zazwyczaj brak tchu, zadyszka, zmęczenie. Jeszcze do niedawna cierpiący na TNP po rozpoznaniu choroby mieli przed sobą przeciętnie dwa lata życia. Jednak współczesne leki znacznie poprawiły perspektywy chorych – mówił we wtorek podczas konferencji prasowej prof. Marcin Kurzyna z Europejskiego Centrum Zdrowia w Otwocku.
 • Kobieta trzyma się za serce
  Zwiększa liczba Polaków zagrożonych chorobami sercowo-naczyniowymi. Według najnowszych danych prawie 20 milionów Polaków ma za wysoki cholesterol, a 12 milionów jest dotkniętych nadciśnieniem – alarmowali specjaliści podczas odbywającego się w Katowicach XXIII Międzynarodowego Kongresu Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.
 • Otyły mężczyzna u lekarza
  Aż 10 mln dorosłych Polaków ma nadciśnienie tętnicze. Blisko 3,5 mln z nich nie wie, że zmaga się z chorobą, a tylko 2,7 mln jest skutecznie leczonych – informuje NFZ z okazji Światowego Dnia Nadciśnienia Tętniczego, zachęcając do regularnego mierzenia ciśnienia.
 • ciśnieniomierz
  Główny Inspektor Farmaceutyczny wycofał z aptek i hurtowni Co-Bespres i Bespres oraz wstrzymał sprzedaż Vanatexu. Leki te są stosowane w leczeniu nadciśnienia tętniczego.
 • Otyły mężczyzna u lekarza
  Cholesterol i nadciśnienie powoduje co roku 175 tysięcy zgonów i zagraża 6,5 mln Polaków. W przypadku tych zagrożeń kluczowa jest dieta i ruch – mówili w czwartek w Warszawie lekarze i dietetycy podczas konferencji "Zabójczy duet".
 • Kobieta dotykająca nóg
  A po 70. roku życia cierpi z tego powodu prawie każda kobieta – powiedział chirurg dr Jarosław Rosochacki podczas konferencji prasowej w Warszawie.
 • Tabletki na dłoni
  Główny Inspektor Farmaceutyczny zdecydował we wtorek o wstrzymaniu w obrocie na terenie kraju serii leku Valzek, zawierającego w swoim składzie substancję czynną valsartanum, wyprodukowaną przez chińskiego wytwórcę.
 • Lekarz
  Najgorzej leczoną chorobą w Polsce jest hipercholesterolemia, choć cierpi na nią aż 61 proc. Polaków – mówili w czwartek specjaliści podczas posiedzenia Parlamentarnego Zespołu ds. Podstawowej Opieki Zdrowotnej i Profilaktyki w Warszawie.
 • Mężczyzna ma zawał serca
  Od ponad 50 lat to właśnie choroby krążenia są najczęstszą przyczyną śmierci Polaków – informuje "Gazeta Polska codziennie".
 • Lekarz ogląda skan mózgu
  Udar mózgu to bezpośrednia przyczyna wielu zgonów. Dlatego tak ważne jest szybkie udzielenie pomocy osobie poszkodowanej. Dowiedzmy się, jak powinna przebiegać pierwsza pomoc przy udarze mózgu.