• Jakie są objawy zawału serca?
  Silny ból w klatce piersiowej najczęściej kojarzy się z zawałem mięśnia sercowego. Tymczasem wcale nie musi być objawem schorzeń kardiologicznych i wskazywać na stan zagrożenia życia.
 • Mężczyzna trzyma się za serce
  Przedświąteczny czas nie jest łatwy i często przepłacamy go zdrowiem. Jak wynika z badań naukowych zagrożenie zawałem serca jest szczególnie wielkie w wigilię o godzinie 22.
 • Zestresowany mężczyzna
  Czujesz kołatanie serca, nogi się pod tobą uginają. Twarz płonie, ręce drżą, zaczynasz się pocić. Do tego mówisz nieskładnie i masz problemy z koncentracją. Co się dzieje? Tak działa stres.
 • Kobieta trzyma się za serce
  Młodzi ludzie żyją coraz szybciej, przez co mniej dbają o siebie, nie zdając sobie sprawy, że wiek nie uchroni ich przed poważnymi chorobami układu krążenia – nadciśnieniem tętniczym, hipercholesterolemią czy chorobami układu oddechowego jak alergia lub astma. Co więcej wiele młodych osób nie jest świadomych, że schorzenia te mogą prowadzić do poważnych powikłań, udarów czy długoletnich infekcji, mogących powodować nieodwracalne zmiany, nawet w bardzo młodym organizmie.
 • Mężczyzna w łóżku
  Lekarze alarmują, że stres oraz czynniki psychospołeczne i psychosocjalne zwiększają ryzyko chorób kardiologicznych. Coraz większa liczba pacjentów z zawałami i powikłaniami serca to znak czasu – efekt przechodzonych i niedoleczonych infekcji, intensywnego życia w ciągłym stresie, braku higieny psychicznej i fizycznej. Przewlekłe napięcie niekorzystnie wpływa na cały organizm – nie tylko na układ sercowo-naczyniowy, lecz także na inne narządy.
 • Puszka z napojem gazowanym
  Chętnie sięgają po nie osoby, które potrzebują szybkiego pokonania zmęczenia i dodania sobie sił. Niestety, nawet spożywane sporadycznie, napoje energetyczne przyczyniają się do rozwoju schorzeń układu krążenia. Są na to kolejne dowody.
 • Kobieta ma zawał serca
  Jak wynika z najnowszych badań, kobiety narażone na stres, częściej niż mężczyźni zapadają na chorobę niedokrwienną serca i w efekcie doświadczają zawału serca. Stąd sugestia lekarzy, by w leczeniu schorzeń układu krążenia brać pod uwagę nie tylko tryb styl życia pacjenta, ale i płeć.
 • Kobieta ma zawał serca
  O tym, że długotrwały stres powoduje zawał serca i udar mózgu, wiemy nie od dziś. Nowe są jednak ustalenia naukowców, dlaczego tak się dzieje.
 • Osoby zestresowane częściej doświadczają zawału serca?
  Naukowcy wskazują osoby, które są bardziej zagrożone zawałem serca. Tym samym potwierdzają, że jest silny związek między stresem a chorobami układ krążenia.
 • Czy rozmowy przez telefon mogą szkodzić?
  Włoscy naukowcy przeprowadzili ciekawy eksperyment. Sprawdzali, jak na wolontariuszy działa dzwoniący telefon. Okazało się, że wyzwala jeden z czynników ryzyka zawału i udaru.