• ciśnieniomierz
  Nadciśnienie tętnicze może mieć nawet 17 mln Polaków, jeśli przyjmiemy obowiązujące od 2017 r. normy amerykańskie – przekonywali specjaliści podczas konferencji prasowej w Warszawie. Polscy hipertensjolodzy zaproponowali nowe wytyczne leczenia nadciśnienia.
 • Mózg
  Nie ma osób, które mogłyby nie obawiać się udaru; ryzyko rośnie z wiekiem - mówili eksperci w ramach kampanii Stop Udarom. W Mobilnym Miasteczku Profilaktyki Udarowej warszawiacy dowiadywali się z kolei, jak rozpoznać objawy udaru i pomóc poszkodowanemu.
 • śmierć
  Odpowiednia profilaktyka mogłaby zapobiec 80 proc. schorzeń układu sercowo-naczyniowego, które są ogromnym problemem – mówi prof. Jadwiga Nessler, przewodnicząca krakowskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.
 • Kobieta bada się glukometrem
  Cukrzyca niszczy układ sercowo-naczyniowy, a połowa osób z cukrzycą umiera na choroby układu krążenia, np. zawał serca czy udar mózgu – mówili eksperci na kongresie Europejskiego Towarzystwa Badań nad Cukrzycą (EASD), który od 12 do 16 września odbywa się w Monachium.
 • Mężczyzna ma zawał serca
  Od ponad 50 lat to właśnie choroby krążenia są najczęstszą przyczyną śmierci Polaków – informuje "Gazeta Polska codziennie".
 • Serce
  Chwytać za serce. Mieć serce na dłoni. Kamień z serca. Serce nie sługa. Wkładać w coś całe serce… Każdy z nas potrafi wymienić przynajmniej kilka powiedzeń i frazeologizmów właśnie z sercem w roli głównej. Nic w tym dziwnego – to przecież jeden z najważniejszych organów w naszym ciele. Warto pamiętać, że jest bardzo wytrzymały, ale nie niezniszczalny. W dodatku często szkodzimy mu na własne życzenie – nałogami, nieprawidłową dietą czy innymi większymi i mniejszymi grzeszkami.
 • Sól
  Co jest groźniejsze w diecie: nadmiar cukru czy nadmiar soli? Na ten temat spierali się w ostatnich dniach, światowi naukowcy, którzy badają wpływ jedzenia na ciśnienie krwi. Debatę prowadzono na portalu specjalistycznego pisma „Open Heart” („Otwarte Serce”).
 • Naukowiec pokazuje cholesterol
  Warto sprawdzać cholesterol, ale przede wszystkim dobrze się odżywiać i dużo się ruszać. Eksperci wskazują, że pojęcia dobrego i złego cholesterolu stały się popularne, jednak określenie ich poziomu i sprawdzenie, który rodzaj przeważa w organizmie, wymagają badań.
 • Serce
  Choroby układu krążenia (sercowo-naczyniowego) pozostają niezmiennie od ponad 50 lat najważniejszą przyczyną umieralności mieszkańców Polski. W roku 2011 ok. 45,5 % zgonów spowodowanych było chorobami układu krążenia (CHUK). Należą one także do wiodących przyczyn umieralności przedwczesnej (szczególnie wśród mężczyzn), chorobowości szpitalnej oraz trwałej lub okresowej niezdolności do pracy.
 • Posiłek
  Nieprawidłowa, tłusta i bogata w cukier dieta to prosta droga do miażdżycy, zawału i innych chorób serca. We wrześniu obchodzimy Światowy Dzień Serca - jak dbać o nie, nie tylko od święta podpowiada Agnieszka Piskała Starszy Specjalista ds. Żywienia Nestlé Polska S.A. i koordynatorka III edycji projektu Natalia Honorata Witalna.