• W trzech punktach rząd czeka ostry konflikt z przeciwnikami proponowanych zmian w OFE oraz opozycją w Sejmie. Ich efektem może być znaczna korekta przedstawionych pomysłów. Albo spór przed trybunałami.
 • "DGP" dotarło do rządowego przeglądu emerytalnego dotyczącego wpływu OFE na wzrost gospodarczy. Konkluzja: fundusze sprzyjały zbudowaniu rynku kapitałowego. Teraz te plusy nikną wobec rosnącego długu wynikającego z przekazywania składki do OFE.
 • Rząd chce nam dać możliwość wyboru ubezpieczenia w II filarze między OFE a ZUS. Wynika to z zapowiedzi premiera Donalda Tuska.
 • Pieniądze - zdjęcie ilustracyjne
  "DGP" analizuje strategię powszechnych towarzystw emerytalnych. PTE zamierzają zanęcić rząd zapowiedziami przeznaczenia części aktywów na inwestycje infrastrukturalne. Wszystko po to, aby mogły funkcjonować dalej
 • Mąż zakłada obrączkę żonie
  Czy mężowie podzielą się składkami emerytalnymi ze swoimi bezrobotnymi żonami? Takie rozwiązanie zaproponował Instytut Spraw Publicznych.
 • Emeryci - zdjęcie ilustracyjne
  Ta opłata powinna być zlikwidowana. Obiecał to rok temu premier Donald Tusk. Tymczasem ZUS wciąż pobiera opłaty od OFE za zbieranie składek. Efekt? 1,5 mld zł zamiast na konta przyszłych emerytów w OFE trafiło do kasy Zakładu - alarmuje "Gazeta Wyborcza".
 • Składka do OFE ustalona, ale kto wypłaci emeryturę?
  Wiemy, ile musimy płacić składki do OFE, ale wciąż nikt nie wie, kto i na jakich zasadach wypłaci nam emeryturę z II filaru. Rząd zajmie się tym najszybciej w 2012 r., gdy ureguluje sprawę składki, efektywności i inwestycji OFE. Tymczasem wypłaty muszą ruszyć od 1 stycznia 2014 r. Znów grozi nam prowizorka, bo na same przygotowania do wypłat trzeba około roku.
 • To początek końca systemu emeralnego
  Minister pracy chce drastycznie zredukować składkę na rzecz ZUS. A w 2011 roku nawet ją zawiesić. Do OFE nie trafiłaby nawet złotówka. Wspierają ją w tym minister finansów Jacek Rostowski i wicepremier Waldemar Pawlak, liczący, że pieniądze z naszych składek pomogą im spiąć budżet.