• "Komsomolskaja Prawda" ze zdjęciem Józefa Stalina. Numer z 24 czerwca 1941 roku
  Tzw. operację polską NKWD, czyli zamordowanie w latach 1937-1938 co najmniej 110 tys. Polaków żyjących na terenie ZSRS przypomni IPN w 2017 r. To jedna z największych i nieznanych tragedii naszego narodu - podkreśla prezes IPN Jarosław Szarek.
 • KOMUNIŚCI ŚWIĘTUJĄ URODZINY JÓZEFA STALINA
  Gdyby komunizm miał właściwości odmładzające i konserwujące ciało i gdyby dyktatorzy mogli trwać dłużej niż ich dyktatorskie rządy, Józef Stalin skończyłby dziś 137 lat. Rosyjscy komuniści na pewno urządziliby mu wielką fetę. A ponieważ generalissimus nie doczekał naszych czasów, komunistom pozostało zorganizować uroczystość nad grobem swojego wodza, na Placu Czerwonym pod murem Kremla.
 • "Komsomolskaja Prawda" ze zdjęciem Józefa Stalina. Numer z 24 czerwca 1941 roku
  Prokuratura IPN podjęła czynności sprawdzające w sprawie operacji polskiej NKWD z lat 1937-1938, jednym z największych ludobójstw na Polakach. Śledztwo w tej sprawie najprawdopodobniej zostanie wszczęte na początku przyszłego roku.
 • Nikołaj Michajłowicz Przewalski
  W polskie pochodzenie Józefa Stalina wierzył sam Nikita Chruszczow, który po jego śmierci przejął władzę w Związku Radzieckim. Czy naprawdę ojcem Józefa Wissarionowicza był pochodzący z Polski uczony i podróżnik Mikołaj Przewalski? Adam Węgłowski w książce „Bardzo polska historia wszystkiego” wyjaśnia tę zagadkę.
 • Rosyjscy przywódcy naszkicowani: Władimir Putin i Józef Stalin
  Kiedy usłyszał, jak Władimir Putin chwali Pakt Ribbentrop-Mołotow, który w 1939 roku doprowadził do wybuchu II wojny światowej i ataku na Polskę, postanowił, że swoją najnowszą książkę wyśle na Kreml –  z nadzieją, że może przeczyta ją Władimir Putin albo chociaż ktoś z jego bliskich doradców. Roger Moorhouse, brytyjski historyk i pisarz, przyznaje w rozmowie z dziennik.pl, że jest zaniepokojony rosyjską oficjalną interpretacją historii II wojny światowej. Jak podkreśla, w słowach prezydenta Rosji wyraźnie pobrzmiewa sowiecka propaganda...
 • 62 lata od śmierci Józefa Stalina
  Dziś mijają dokładnie 62 lata od śmierci Iosifa Wissarionowicza Dżugaszwiliego, który zapisał się w historii krwawymi zgłoskami jako Józef Stalin. Bezwzględny dyktator nie wszędzie jednak wzbudza jednakowo negatywne emocje. W rodzinnej Gruzji wciąż nie brak mu fanów.
 • JÓZEF STALIN. Pomnik przywódcy ZSRR w Gori
  Czwarte dziecko szewca Wissariona Dżugaszwiliego i praczki Jekateriny Geładze przyszło na świat 18 lub 21 grudnia 1879 roku. Co do tego historycy nie są zgodni. Zgadzają się za to co do tego, że dziecko to wyrosło na bezwzględnego i okrutnego przywódcę Związku Radzieckiego. Oto chata, w której na świat przyszedł Józef Stalin, jeden z najkrwawszych dyktatorów, jakich znała historia.
 • Rozkaz NKWD nr 00485, nakazujący rozpoczęcie operacji polskiej w ZSRR
  W ramach „operacji polskiej” zginęło dziesięć razy więcej ludzi, niż wynosi liczba ofiar zbrodni katyńskiej. W kraju Stalina każdy Polak był szpiegiem. Rosyjski historyk Nikołaj Iwanow w książce „Zapomniane ludobójstwo” przypomina kulisy wielkiej akcji NKWD, która kosztowała życie nawet 200 tys. osób polskiej narodowości.
 • Józef Stalin ogłasza stan wojny z Niemcami. "Komsomolskaja Prawda" z 24 czerwca 1941 roku
  Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu oddalił dziś skargę wnuka Józefa Stalina na „Nowają Gazietę”. W artykule z 2009 r. mowa jest o tym, że to Politbiuro, w szczególności Stalin ponoszą odpowiedzialność za rozstrzelanie polskich oficerów w Katyniu. Decyzja Trybunału jest nieodwołalna.
 • Józef Stalin ogłasza stan wojny z Niemcami. "Komsomolskaja Prawda" z 24 czerwca 1941 roku
  Rosja upubliczniła archiwalne dokumenty dotyczące Powstania Warszawskiego. Jak tłumaczy w rozmowie z "Rossijskoj Gazietoj" szef Federalnej Agencji Archiwów, "z ujawnionych materiałów wynika, jaki był stosunek władz ZSRR do warszawskiego zrywu". W opinii Andrieja Artizowa, opublikowane dokumenty powinny zostać wystawione w Muzeum Powstania Warszawskiego.