• Susza
  Straty spowodowane przez tegoroczną suszę szacuje się na 1 mld 87 mln 955 tys. zł - wynika z informacji ministra rolnictwa i rozwoju wsi, z którą zapoznał się we wtorek rząd. Dodano, że zgodnie z danymi z początku sierpnia br. suszę zanotowano w 134 tys. 289 gospodarstwach rolnych na powierzchni 1 mln 805,5 tys. ha upraw.
 • rolnik, rolnictwo
  Rolnikom będzie udzielona pomoc w związku z suszą - powiedział w Sejmie minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski. Dodał, że wojewodowie dostali polecenia oszacowania suszy w gminach nią dotkniętych.
 • Marek Sawicki
  29 milionów euro pomocy przydzielonej polskim rolnikom przez Komisję Europejską zostanie przeznaczonych dla producentów mleka. Minister rolnictwa powiedział w Polskim Radiu RDC, że przygotowane zostało już odpowiednie rozporządzenie, które jest konsultowane społecznie.
 • Niski stan wody na Wiśle spowodowany suszą
  Susza wystąpiła na powierzchni 800 tysięcy hektarów upraw. Wartość strat to około 550 milionów złotych - poinformował po telekonferencji z wojewodami minister rolnictwa Marek Sawicki.
 • Jabłka
  Komisja Europejska nie wyklucza rekompensat dla polskich rolników w związku z rosyjskim embargiem na warzywa i owoce, w tym jabłka. Do Brukseli trafił dziś list od ministra rolnictwa Marka Sawickiego, zawierający wniosek o wypłacenie odszkodowań dla polskich producentów.
 • Marek Sawicki
  Minister rolnictwa Marek Sawicki szacuje, że straty w uprawach ozimych z powodu wymarznięcia mogą przekroczyć 3 mld zł. Według niego wymrożenia nie będą miały większego wpływu na ceny rynkowe i koszty zakupu żywności.
 • Pszenica
  Komunikat Instytutu Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach nie pozostawia wątpliwości. Mróz w niektórych regionach Polski zniszczył nawet sto procent zasiewów pszenicy. Fatalnie jest także z rzepakiem. Nieco lepiej - z żytem. W ciemno można zaryzykować, że to się odbije na cenach pieczywa i oleju.
 • Zboże
  W województwie pomorskim mróz zniszczył prawie 22 procent upraw pszenicy ozimej i ponad 16 procent rzepaku ozimego. Rolnicy, którzy posiali ziarno tzw. kwalifikowane mogą liczyć na odszkodowania.