• "Tadeusz Mazowiecki nah". Licencja: CC BY-SA 2.0
  Świętokrzyski Komitet Obrony Społecznej, złożony z byłych działaczy "Solidarności" napisał list do prezydenta Kielc. Autorzy listu nie chcą uhonorowania Tadeusza Mazowieckiego w ich mieście.
 • Odtajnione dokumenty NATO
  Tajne dokumenty NATO sprzed ponad 25 lat już są dostępne. Materiały wywiadowcze, notatki, raporty i analizy opisujące przełom polityczny w 1989 roku w Polsce zostały odtajnione i opublikowane.
 • Tadeusz Mazowiecki i Donald Tusk, zdjęcie z 1992 roku
  Negocjacje, które doprowadziły do powołania rządu Tadeusza Mazowieckiego nie były łatwe. „Tekst porozumienia trzeba było zawieźć Wałęsie do akceptacji. Kierowca pojechał, wraca po godzinie i mówi w drzwiach: 'Opieprzył mnie'. Poszło o jedno zdanie. Wałęsa przeczytał i oburzył się: 'Jak to? Co oni tam napisali?'” – opowiada Andrzej Lewiński, uczestniczący z ramienia Stronnictwa Demokratycznego w koalicyjnych rozmowach w 1989 roku. Rozmawia Mariusz Nowik.
 • Tadeusz Mazowiecki
  Kopie 46 szyfrogramów związanych z powołaniem rządu Tadeusza Mazowieckiego upubliczni dziś (po 9.00) na swoich stronach internetowych Ministerstwo Spraw Zagranicznych. MSZ opublikuje dokumenty w przeddzień 25. rocznicy powołania gabinetu Tadeusza Mazowieckiego. Będą to szyfrogramy wysyłane do placówek zagranicznych na temat ówczesnej sytuacji w kraju, wyborów czerwcowych i powołania pierwszego niekomunistycznego rządu.
 • Mercedes 190
  25 lat temu, 4 czerwca 1989 roku, odbyły się pierwsze częściowo wolne wybory. Wygrała Solidarność a pierwszym premierem wolnej Polski został Tadeusz Mazowiecki. Oto, jaka depesza przyszła do Polski od ówczesnego sekretarza stanu USA..
 • Były doradca Tadeusza Mazowieckiego i minister, Waldemar Kuczyński
  Były doradca premiera Tadeusza Mazowieckiego nie zostawia suchej nitki na prawicowej prasie za jej publikacje na temat zmarłego polityka. - Kardynał Wyszyński bardzo dziękował Mazowieckiemu za rolę, jaką odegrał on w Stoczni Gdańskiej w 1980 roku. A za tę rolę on jest opluwany w "Naszym Dzienniku" - mówi Waldemar Kuczyński.
 • Tadeusz Mazowiecki
  Już od czasów strajku w 1980 roku szedł z Lechem Wałęsą ręka w rękę. Czego Tadeusz Mazowiecki - to o nim mowa - może życzyć byłemu prezydentowi, który dziś kończy 70 lat? Polityk mówi przede wszystkim o tym, by ten pamiętał, że w "Polsce są nie tylko zawistnicy, ale także przyjaciele, czasem trudni".