• Czwarta rocznica tsunami w Japonii
  Równo cztery lata temu, 11 marca 2011 roku, Japonię u wybrzeżu Honsiu nawiedziło potężne trzęsienie ziemi. Wstrząsy o sile 9 stopni w skali Richtera wywołały gigantyczną falę tsunami, która zniszczyła niemal całe wschodnie wybrzeże kraju. Dziś Japończycy oddają hołd ofiarom kataklizmu.
 • Wykres na sejsmografie
  Umiarkowanie silne trzęsienie ziemi w pobliżu japońskiej elektrowni atomowej w Fukushimie. Wstrząsy miały siłę 5,1 stopnia w skali Richtera. Epicentrum znajdowało się w odległości 34 kilometrów od miasta Namie w prefekturze Fukushima. Nie wydano ostrzeżenia o tsunami.
 • 300 ton radioaktywnej wody z Fukushimy codziennie dostaje się do morza. Operator uszkodzonej podczas trzęsienia ziemi elektrowni jądrowej nie jest w stanie powstrzymać przecieku. Do akcji wkracza japoński rząd.
 • Wykres na sejsmografie - zdjęcie ilustracyjne
  Japońska Agencja Meteorologiczna zapewnia, że nie ma ryzyka wystąpienia tsunami. Według amerykańskiej służby geologicznej wstrząsy o sile 5,8 stopni w skali Richtera wystąpiły u wybrzeży prefektury Miyagi, spustoszonej niszczycielskim tsunami w marcu 2011 roku. Były odczuwalne również w prefekturach Fukushima i Iwate.
 • Trzęsienie ziemi i ostrzeżenie przed tsunami w pobliżu Fukushimy
  Do podziemnych wstrząsów o sile 6,8 w skali Richtera doszło w piątek u północno-wschodnich wybrzeży Japonii w regionie prefektury Fukushima - poinformowały miejscowe służby meteorologiczne. Wydały też ostrzeżenie przed falą tsunami, która może sięgać 50 cm. Wkrótce potem ostrzeżenie odwołano.
 • MAEA ocenia Japonię: Nie docenili siły tsunami, ale reakcja wzorowa
  Władze Japonii nie doceniły zagrożenia falą tsunami w Fukushimie, ale ich reakcja na wypadek w tej elektrowni atomowej była wzorowa - wynika z opublikowanego w środę wstępnego raportu Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA).
 • Zlikwidują elektrownię jądrową Fukushima
  Firma Toshiba, która zaopatrywała cztery z sześciu reaktorów w elektrowni Fukushima I, opracowała plan likwidacji uszkodzonej siłowni. Przewiduje on, że uda się ją zakończyć w około 10 lat. Koszt przedsięwzięcia może znacznie przekroczyć miliard dolarów.
 • Niemal 4,4 tys. razy przekroczone zostały normy promieniowania w morzu w okolicach elektrowni Fukushima
  4385 razy przekracza normę poziom jodu-131 w wodzie morskiej w pobliżu uszkodzonej elektrowni atomowej Fukushima I - poinformowała w czwartek japońska agencja bezpieczeństwa nuklearnego (NISA).
 • Elektrownia jądrowa Fukushima
  Japoński rząd postanowił o przeprowadzeniu pilnej kontroli wszystkich reaktorów nuklearnych w kraju. Chodzi o upewnienie się, że nie dojdzie w nich kiedyś do takiej awarii jak w elektrowni atomowej Fukushima I, uszkodzonej w trzęsieniu ziemi z 11 marca.
 • Elektrownia jądrowa Fukushima
  Japoński rząd postanowił o przeprowadzeniu pilnej kontroli wszystkich reaktorów nuklearnych w kraju. Chodzi o upewnienie się, że nie dojdzie w nich kiedyś do takiej awarii jak w elektrowni atomowej Fukushima I, uszkodzonej w trzęsieniu ziemi z 11 marca.