• Otyły mężczyzna u lekarza
  Aż 10 mln dorosłych Polaków ma nadciśnienie tętnicze. Blisko 3,5 mln z nich nie wie, że zmaga się z chorobą, a tylko 2,7 mln jest skutecznie leczonych – informuje NFZ z okazji Światowego Dnia Nadciśnienia Tętniczego, zachęcając do regularnego mierzenia ciśnienia.
 • Badanie ciśnienia krwi
  Wady genetyczne, niezdrowy tryb życia, alkohol i papierosy. To przyczyna nadciśnienia tętniczego - dolegliwości, na którą zapada trzech na czterech Polaków.
 • Jak minimalizować skutki udaru? Odpowiednią rehabilitacją
  Większość skutków udaru można zmniejszyć, jeżeli chory wcześnie trafi do szpitala, a następnie podejmie rehabilitację - mówili eksperci podczas konferencji "Życie po udarze bez niepełnosprawności".
 • Według ekspertów można pić nawet trzy filiżanki kawy dziennie bez najmniejszych obaw o zdrowie
  Ta informacja może nieco przewrócić w głowach osobom, które uważają, że dobrym sposobem na podniesienie ciśnienia jest wypicie kawy. Przy okazji ucieszy tych pacjentów, którzy z powodu nadciśnienia odmawiają sobie aromatycznej małej czarnej. Amerykańscy naukowcy donoszą, że tak naprawdę nie ma dowodów na to, że kawa podnosi ciśnienie krwi.
 • Aby pomiar ciśnienia był wiarygodny, pacjent powinien wykonywać go w spokoju
  Nadciśnienie tętnicze lubi rozwijać się w ukryciu, a nieleczone potrafi spowodować groźne powikłania. W Polsce choruje na nie około 30 procent dorosłych, a kolejne 30 procent osób jest zagrożone rozwojem tego schorzenia – alarmuje „Gazeta Lubuska”.