Premier Mateusz Morawiecki poinformował w piątek, że podczas prezentacji priorytetów dla UE pytał przewodniczącą-elekt Komisji Europejskiej Ursulę von der Leyen o politykę klimatyczną, lukę w VAT w UE, ograniczanie rajów podatkowych oraz swobodę świadczenia usług.
Kwestia praworządności na Węgrzech i w Polsce była tematem poniedziałkowego spotkania ministrów ds. europejskich w Brukseli. W przypadku Węgier doszło do wysłuchania w ramach procedury art. 7; w przypadku Polski KE przedstawiła informację dotyczącą rządów prawa.
Nie widzę żadnych przeszkód, by współpracować z Januszem Wojciechowskim, gdy zostanie on zatwierdzony przez Parlament Europejski na stanowisku komisarza UE ds. rolnictwa - powiedział na konferencji w Brukseli wiceszef obecnej KE Frans Timmermans.
Ponad połowa Brytyjczyków jest zdania, że ostateczna umowa o wyjściu Zjednoczonego Królestwa z Unii Europejskiej powinna być poddana pod głosowanie w ogólnokrajowym referendum - wynika z opublikowanego w środę sondażu Kantar.
Rząd Niemiec uważa za "wysoce prawdopodobne", że Wielka Brytania opuści Unię Europejską 31 października bez porozumienia z Brukselą - pisze dziennik "Handelsblatt", powołując się na wewnętrzną notatkę niemieckiego ministerstwa finansów.
Szef europarlamentu David Sassoli zaapelował do przewodniczącego Komisji Europejskiej Jean-Claude’a Junckera w sprawie statku organizacji pozarządowej z migrantami na Morzu Śródziemnym, szukającego portu, do którego mógłby wpłynąć.
Już 15 krajów w mniej lub bardziej oficjalny sposób zgłosiło swoich kandydatów na komisarzy do komisji Ursuli von der Leyen. Trwa zakulisowa walka o teki. Polska deklaruje, że czeka aż wyłoni się struktura nowej KE.
Francja i Niemcy zawnioskowały na posiedzeniu Rady ds. Ogólnych by po wakacjach zorganizowano kolejne wysłuchanie dotyczące praworządności w Polsce. Wiceszef MSZ Konrad Szymański podkreśla, że Warszawa jest gotowa dostarczyć informacji, ale nie widzi potrzeby kolejnego wysłuchania.
Ambasadorowie państw unijnych zdecydowali w środę, że na najbliższym posiedzeniu Rady ds. Ogólnych omawiana będzie kwestia praworządności w Polsce w ramach procedury z art. 7. - poinformowało PAP źródło unijne.
Chociaż Ursula von der Leyen, namaszczona przez szefów rządów państw
Unii, musi jeszcze zostać zatwierdzona przez Parlament Europejski (co
wcale nie przesądzone), poparcie swojej macierzystej grupy, czyli
gromadzącej chadeków Europejskiej Partii Ludowej, już udało się jej
zdobyć – to pierwsze wnioski, jakie można wyciągnąć z powierzenia
najważniejszego stanowiska w Brukseli niemieckiej polityk.