• Minister Jarosław Gowin oraz rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego prof. Wojciech Nowak
  O przyjęciu na uczelnię nie będą już decydować wyłącznie wyniki matury. Placówki odzyskają prawo do sprawdzania wiedzy kandydatów.
 • Uniwersytet Warszawski
  Po ubiegłorocznym remisie z Uniwersytetem Jagiellońskim Uniwersytet Warszawski został najlepszą uczelnią akademicką w kraju. "Mamy nadzieję, że UW będzie czuł na plecach oddech UJ, bo różnice między nimi pozostają bardzo niewielkie. To bezsprzecznie dwie najlepsze polskie uczelnie" – mówi Waldemar Siwinski, prezes Fundacji Edukacyjnej Perspektywy, która corocznie przygotowuje ranking najlepszych szkół wyższych.
 • Prof. Piotr Gliński
  Zwiększenie nakładów na naukę, ograniczenie biurokracji. Takie między innymi są plany Prawa i Sprawiedliwości dotyczące rozwoju nauki - mówił w radiowej Trójce Piotr Gliński. Zapowiedział, że rząd PiS będzie chciał odejść od bolońskiego systemu w szkolnictwie wyższym, ponieważ jest on niesprawny. Chodzi o podział na dwustopniowy podział studiów.
 • Uniwersytet Warszawski
  Uczelnie publiczne wolą nawet znacznie obniżać progi wymagań, niż zamykać kierunki. Przez to poziom studiów wyższych staje się coraz niższy. A niż demograficzny powoduje, że nie zanosi się na zmianę.
 • Pusta sala wykładowa
  Co czwarte miejsce jest wolne. Z bezpłatnymi studiami szkoły wyższe czekają nawet na tych, którzy w maju nie zdali i mają poprawki.
 • więzienie
  Anders Breivik, sprawca masakry sprzed 4 lat, zostanie studentem uniwersytetu w Oslo. Będzie studiował korespondencyjnie, nie opuszczając swojej celi. "Spełnia wszystkie wymogi. Trzymamy się naszych zasad, Breivik zostanie przyjęty" - powiedział agencji Reutera rektor uniwersytetu Ole Petter Ottersen. Jak wyjaśnił, więźniowie mogą studiować, jeśli tylko pozwala im na to ich dotychczasowe wykształcenie.
 • Załamany mężczyzna w garniturze
  Obecnie na uczelniach kształci się 1,55 mln osób – o 90 tys. mniej, niż zakładał resort nauki. Do młodzieży dotarło, że dyplom nie jest gwarancją sukcesu.
 • Studenci
  Sztuka, pedagogika, filologia germańska... Dziś politechniki edukują także humanistów. Niektóre uczelnie są techniczne już tylko z nazwy.
 • Uniwersytet Warszawski
  Uniwersytet Warszawski wraca na pierwsze miejsce w rankingu „Perspektyw”. Pół kroku za nim jest Uniwersytet Jagielloński. Jakie szkoły wyższe są najlepsze w Polsce? Które z państwowych wyższych szkół zawodowych są arte uwagi? Kto najbardziej awansował w rankingu uczelni niepublicznych? Poniżej zestawienia najlepszych szkół wyższych według Rankingu "Perspektyw".
 • Pusta sala wykładowa
  Uniwersytet Warszawski i Uniwersytet Jagielloński prawdopodobnie znajdą się wśród 2 proc. najlepszych uczelni badawczych na świecie. Wyniki badania uniwersyteckiej ekstraklasy zostaną wprawdzie opublikowane jesienią, ale wysokie miejsca na liście już teraz potwierdzają pracownicy obu uczelni.