Coraz częściej w walce o piękny uśmiech decydujemy się na założenie aparatu ortodontycznego. Ta skuteczna metoda leczenia wad zgryzu może początkowo sprawiać nam jednak dyskomfort. Musimy być przygotowani na pewne zmiany w diecie oraz na konieczność perfekcyjnego dbania o higienę jamy ustnej. Zobaczcie, na co należy zwrócić szczególną uwagę.
Postępujący proces starzenia dotyka każdego, nie zdajemy sobie jednak sprawy, że najczęściej zaczyna on postępować od zębów. I nie oznacza tylko, że kiedy się uśmiechamy wyglądamy starzej, niż wskazuje na to metryka.
Nasi praprzodkowie mieli mocne i silne zęby, nie tylko dlatego, że rozszarpywali nimi mięso, ale również częściej niż współczesny człowiek żywili się… roślinami i warzywami. Im bardziej zielone i chrupiące, tym zdrowsze dla zębów! Oto kilka przykładów.
Ruch to zdrowie, wie o tym każdy z nas. Ale czy wiesz, że niektóre aktywności pomagające utrzymać nasze ciało w formie mogą mieć negatywny wpływ na kondycję zębów?
Święta sprzyjają objadaniu się. Cierpi na tym często żołądek i wątroba, ale także zęby. Spore dawki cukru, oblepiających potraw, cytrusów i wina mogą pozostawić coś więcej niż tylko zgagę. Jak dbać o zęby w okresie, kiedy puszczają wszystkie dietetyczne hamulce?
Nitkujesz, szczotkujesz, płuczesz i wybielasz. Do tego regularnie chodzisz do dentysty, unikasz kawy i papierosów, a jednak twoje zęby wciąż nie wyglądają idealnie? Nawet nie podejrzewasz, gdzie kryje się problem.
Sezon urlopowy to czas kiedy szczególnie folgujemy sobie z jedzeniem oraz wypijamy duże ilości zimnych, słodzonych napojów. Rzecz tyczy się nie tylko napojów gazowanych czy drinków, ale również z pozoru ich zdrowszych zamienników. Dentyści doradzają, na co lepiej uważać, aby z wakacji nie wrócić z próchnicą.
Zepsute zęby oraz infekcje dziąseł to nie tylko kwestia estetyki czy świeżości oddechu, ale również zdrowia ogólnego oraz niejednokrotnie - życia. Czcze gadanie? Sprawdź, co mówią badania i dlaczego warto zatroszczyć się o swoje uzębienie.
Zbyt częste i niewłaściwe stosowanie płynów do płukania ust, zwłaszcza z alkoholem, nie zawsze jest bezpieczne dla… zdrowia jamy ustnej. Popularne płukanki owszem zabijają groźne bakterie powodujące próchnicę i stany zapalne dziąseł, ale przy okazji wyniszczają także te „dobre” mikroby chroniące organizm. Na co więc uważać, stosując płyny i jak wybrać bezpieczny?