• Wykres wzrostu
  Polska gospodarka przyspieszy w tym i w przyszłym roku, a deficyt sektora rządowego i samorządowego spadnie do 2,5 proc. PKB w 2018 r. – założyło Ministerstwo Finansów w nowym programie konwergencji, do którego dotarł "Dziennik Gazeta Prawna".
 • Rząd Beaty Szydło
  Dziura w kasie państwa w 2017 r. nie przekroczy 3 proc. PKB, a w kolejnych latach ma spadać – resort finansów takie wyliczenia ma przesłać do Brukseli.
 • Paweł Szałamacha
  Deficyt wyższy o prawie 4 miliardy złotych zakłada nowelizacja tegorocznego budżetu, zaprezentowana w Sejmie przez szefa resortu finansów. Tymczasem ekonomista banku BZ WBK Piotr Bielski uważa, że budżet wcale nie musiał być nowelizowany.
 • Janusz Jankowiak
  Kiedy na stronach Ministerstwa Finansów ukazała się zapowiedź skierowania do prac rządowych projektu nowelizacji tegorocznego budżetu z propozycją wzrostu deficytu o 3–4 mld zł, zapanowała konsternacja. Na miesiąc przed końcem roku? W sytuacji braku merytorycznego uzasadnienia dla konieczności zmiany deficytu? Skąd w ogóle taki pomysł?
 • Jacek Rostowski
  Ministerstwo Finansów nie przewiduje podwyżek podatków w 2014 r., poza podnoszeniem tych danin, które są wynikiem wymogów unijnych (np. akcyza na papierosy), poinformował wicepremier i minister finansów Jacek Rostowski.
 • Rząd przyjął założenia przyszłorocznego budżetu. Wzrost gospodarczy ma wynieść 2,5 procent, inflacja 2,4 procent, a bezrobocie na koniec przyszłego roku 13,8 procent.
 • Spadające indeksy gospodarcze
  Prognozy resortu finansów zakładały spadek deficytu budżetowego. To jednak staje się coraz mniej możliwe. Państwo ściąga coraz mniej z podatków, a gospodarka rozwija się wolniej, niż planowano.
 • Wydaje się, że negocjacje nad unijnym budżetem utknęły i na tym szczycie nie uda się wypracować porozumienia. Tymczasem analizując kolejne propozycje, warto przyjrzeć się nie tylko odpowiedzi na pytanie, ile miliardów dostaniemy z Unii, ale też jakie będą warunki ich wydawania. Tu bowiem mogą czaić się pułapki.
 • Rostowski podjął się Rozprawy z deficytem. Ale w białych rękawiczkach
  Minister finansów Jacek Rostowski nie ustąpił przed żądaniami ministrów i silnych grup zawodowych. Tak wynika z projektu budżetu na przyszły rok, do którego dotarł „DGP”. Dzisiaj projektem oficjalnie zajmie się rząd, wczoraj ministrowie dyskutowali o nim na nieformalnym spotkaniu.