• Jarosław Neneman
  "Obciążenie podatkami w Polsce nie należy do najwyższych w Europie. Na przykład w Wielkiej Brytanii obciążenie podatkiem dochodowym jest większe niż w Polsce. Jeśli ja miałbym coś zrobić, to wprowadziłbym jedną stawkę VAT. Natomiast wysokość kwoty wolnej czy stawka PIT zrekompensowałyby najuboższym podwyżki preferencyjnych stawek VAT. W zamian mielibyśmy prostszy VAT, więc nie trzeba byłoby się zastanawiać, czy kupić na przykład okno z montażem czy bez" - stwierdza w rozmowie z DGP wiceminister finansów Jarosław Neneman.
 • Kobieta zagląda do lodówki
  Rodzice nie będą musieli więcej płacić za żywienie dzieci w stołówkach. Ceny gotowych posiłków, dań i lodów nie wzrosną po nowym roku. Resort finansów wycofał się z planów podniesienia stawki VAT na te produkty.
 • VAT będziemy rozliczać na nowych zasadach
  To będzie prawdziwa rewolucja. Ministerstwo Finansów szykuje projekt zmian w VAT. Rozliczanie się ze skarbówką ma być prostsze, choć mniej elastyczne. Organizacje pracodawców chwalą rząd za "krok w dobrym kierunku".
 • W sytuacji nadmiernego zadłużenia rząd będzie likwidować ulgi podatkowe.
  Zawieszenie ulg podatkowych, podwyżka VAT, zamrożenie podwyżek w budżetówce – taki los czeka nas w razie przekroczenia 55 proc. zadłużenia w relacji do PKB. Projekt zmian w ustawie o finansach publicznych nie pozostawia wątpliwości: lekko nie będzie.