Od 1 listopada 2019 roku pacjent może konsultować się z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej przez telefon lub internet. Ministerstwo wierzy, że dzięki temu zmniejszą się kolejki w przychodniach. A jak do tego pomysłu odnoszą się lekarze?
Narodowy Fundusz Zdrowia uruchamia informator o terminach leczenia, wyszukiwarkę sprawdzającą, gdzie najszybciej uzyskać pomoc lekarza. Baza adresów i telefonów zawiera blisko 14 tys. placówek medycznych świadczących usługi w ramach umowy z NFZ.
Krótsze są kolejki do tomografii komputerowej i rezonansu magnetycznego. Pacjenci krócej czekają na usunięcie zaćmy i endoprotezoplastykę – poinformował Narodowy Fundusz Zdrowia.
Kiedy dziecko przychodzi na świat, mama jak najlepiej chce wspierać jego prawidłowy rozwój. Książki, artykuły, rady od rodziny – to nie wystarczy, aby dowiedzieć się wszystkiego na temat opieki i żywienia niemowlęcia. Niezbędne jest wsparcie eksperta, który przekaże młodym rodzicom najważniejsze informacje o rozwoju, a także zalecenia żywieniowe dla dzieci. Jak przygotować się na pierwsze (i kolejne) spotkanie z lekarzem?
Jednym z powodów niezadowolenia z opieki medycznej w naszym kraju jest powszechny brak umiejętności komunikowania się lekarzy z pacjentami – mówili eksperci na konferencji prasowej w Warszawie.
Wizyta u lekarza i badanie bez wychodzenia z domu - tego typu rozwiązanie testuje ponad 200 pacjentów w Łodzi. W ramach pilotażowego programu "teleopieki medycznej" łodzianie mogą wykonać badania i dostać diagnozę od lekarza siedząc na kanapie.
Zwiększanie nakładów na świadczenia zdrowotne i tworzenie kolejnych programów nie przynosi oczekiwanych efektów: kolejki pacjentów do lekarzy nie maleją, nie skraca się też czas oczekiwania na większość zabiegów - wynika z raportu Najwyższej Izby Kontroli.
Dobrej jakości opieka medyczna dopasowana do potrzeb pacjentów przynosi wymierne korzyści finansowe zarówno pracodawcom, jak i pracownikom oraz budżetowi państwa – przekonywali eksperci podczas spotkania prasowego zorganizowanego w Warszawie.
Zdaniem prezes Grupy LUX MED Anny Rulkiewicz koordynacja opieki nad pacjentem zapewnia ciągłość leczenia, w efekcie wyraźnie podwyższa jego skuteczność, skraca też czas postawienia właściwej diagnozy.