• kobieta u lekarza
  O relacjach pacjent - lekarz wypowiedzieli się w "Dzień Dobry TVN" wiceprezes Naczelnej Rady Lekarskiej Romuald Krajewski, Honorowy Przewodniczący Stowarzyszenia „Primum non nocere” Adam Sandauer oraz dziennikarz Krzysztof Skórzyński. Czy lekarz może zataić informacje na temat stanu zdrowia pacjenta przed nim samym lub przed jego bliskimi? Co powinno się zmienić?
 • Kobieta w szpitalu
  Dobrej jakości opieka medyczna dopasowana do potrzeb pacjentów przynosi wymierne korzyści finansowe zarówno pracodawcom, jak i pracownikom oraz budżetowi państwa – przekonywali eksperci podczas spotkania prasowego zorganizowanego w Warszawie.
 • Telefon komórkowy
  Podlaski oddział NFZ rozsyła od wtorku sms-y do pacjentów, by przypomnieć im o zbliżającym się terminie wizyty u lekarza specjalisty. Fundusz liczy, że jeśli ktoś nie będzie mógł przyjść do lekarza, poinformuje o tym, a wówczas skorzysta inny chory.
 • Kobieta u lekarza
  Co czwarte zwolnienie lekarskie wystawiane jest z powodu grypy lub przeziębienia - wynika z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
 • Kobieta u lekarza
  Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej apeluje do ministra zdrowia o rozpoczęcie prac nad uporządkowaniem przepisów dotyczących tajemnicy lekarskiej. Niespójność prawa powoduje, że pacjenci nie mogą czuć się bezpieczni przekazując informacje o sobie - argumentuje prezydium.
 • Czy placebo ma swoje miejsce w medycynie
  Witamina C przepisywana na raka, tabletki miętowe na zapalenie gardła, antybiotyki na infekcję wirusową - do takiego leczenia przyznaje się zdecydowana większość lekarzy w... Wielkiej Brytanii.
 • Przychodnie wystawiają dwa razy ten sam rachunek?
  Lekarze wystawiają rachunek za prywatną wizytę, a później NFZ za tę samą usługę płaci z naszych składek. W skali kraju takie praktyki mogą nas kosztować miliony złotych rocznie. Proceder opisuje "Rzeczpospolita".
 • 98 proc. szpitali podpisało już kontrakty z Narodowym Funduszem Zdrowia na 2013 r.
  98 proc. szpitali podpisało już kontrakty z Narodowym Funduszem Zdrowia na 2013 r. - poinformował minister zdrowia Bartosz Arłukowicz. Pacjenci mogą czuć się bezpieczni - zapewniał.
 • Lekarz rodzinny potrzebny w dobie chorób cywilizacyjnych
  Wzmocnienie roli lekarzy rodzinnych w systemie ochrony zdrowia - to postulowany przez ekspertów kierunek reformy niezbędnej m.in. w obliczu starzenia się społeczeństwa.
 • Dziwne pytania pacjentów
  Podobno nie ma "głupich pytań". W tym wypadku jednak chyba są, a przynajmniej jest ich kilka... Pacjenci potrafią zadawać lekarzom takie pytania, że nie wiadomo, czy śmiać się, czy płakać. I często wprowadzają nimi medyków w zakłopotanie.