Prezydent Andrzej Duda akceptuje zmiany w rządzie przedstawione przez premiera Mateusza Morawieckiego - powiedział wiceszef Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha. Jak dodał, osoby, które obejmą stanowiska ministrów po rekonstrukcji rządu to "bardzo dobry zespół, który łączy rozmaite kompetencje".
Prezydent chce inspirować narodową debatę na temat zmian w konstytucji; chcąc przenieść tę dyskusję na szczebel polityczny i parlamentarny, szuka takich elementów, które będą budowały jedność całego narodu - ocenił szef BBN Paweł Soloch, pytany o piątkowe wystąpienie Andrzeja Dudy.
"Wyszliśmy naprzeciw kilku postulatom opozycji, dotyczącym m.in. informacji w Sejmie oraz kontroli śledztwa ws. zabójstwa Pawła Adamowicza przez rodzinę zamordowanego prezydenta Gdańska" - powiedział premier Mateusz Morawiecki po piątkowym spotkaniu z przedstawicielami klubów i kół parlamentarnych.
- Nie chcemy ograniczać demokracji, ale nie ma zgody na to, żeby z Sejmu
robić cyrk - powiedziała w piątek rzeczniczka PiS Beata Mazurek pytana o
powody forsowanych zmian w Regulaminie Sejmu. Według niej niektóre działania
opozycji to "chuliganeria", a zmiany przepisów mają ją ukrócić.
Przedstawiłam projekt nowelizacji ustawy o SN, bo sytuacja
jest wyjątkowa; potrzebne jest pokazanie, że zamierzenia prezydenta i
partii rządzącej można zrealizować w sposób konstytucyjny - powiedziała w
czwartek I prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf.
Szef PiS nie zgodził się na spotkanie pojednawcze z prezydentem na Jasnej Górze po zawetowaniu ustaw o KRS i SN - donosi radio RMF. Rozgłośnia pisze też o kulisach późniejszych spotkań obu polityków.
Prezydent chce, aby o składzie Krajowej Rady Sądownictwa decydował Sejm. Niewiadomą pozostają kwestie związane z wygaszeniem kadencji obecnych członków rady czy jej podział na dwa zgromadzenia.
Ryzyko dłuższego czekania na rozstrzygnięcia, ale i większy udział społeczeństwa w zapewnianiu praworządności – to możliwe skutki prezydenckiej ustawy o Sądzie Najwyższym.