• Chory w szpitalu trzyma przycisk do wezwania pomocy
  W maju 2017 r. weszła w życie nowelizacja ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta. W myśl ustawy każdy pacjent ma od tej pory prawo do leczenia bólu. W środowisku medycznym pojawiły się bardzo ciekawe komentarze i wnioski dotyczące m.in. przeprowadzania samych procedur i zabiegów terapeutycznych. Czy pacjenci mogą teraz oczekiwać zarówno leczenia bólu jak i bezbolesnego procesu samego leczenia?
 • Noworodek
  Trzy razy więcej znieczuleń przy porodach wykonują szpitale od lipca 2015 r., gdy NFZ zaczął dodatkowo finansować znieczulenie zewnątrzoponowe - wynika z danych NFZ przekazanych PAP. Od początku tego roku najwięcej znieczuleń wykonano na Mazowszu - 4 tys., a najmniej w Lubuskiem - 15.
 • Noworodek
  Szpitale utrudniają dostęp do informacji publicznej - poinformowała w środę Fundacja "Rodzić po ludzku", która gromadzi informacje o jakości opieki w placówkach położniczych. Według fundacji, dostępu do informacji publicznej odmawiają też niektóre oddziały NFZ.
 • Noworodek
  Ministerstwo Zdrowia zmieniło ustawę o działalności leczniczej i zlikwidowało standardy w opiece okołoporodowej. Co to oznacza?
 • Poród
  Na koniec ubiegłego roku dostęp do znieczulenia farmakologicznego w poszczególnych województwach był znacznie zróżnicowany - ocenia Rzecznik Praw Obywatelskich na podstawie danych NFZ. Zdaniem rzecznika problemem jest m.in. brak anestezjologów.
 • Szpital
  Pacjenci najpierw zapłacili za łagodzenie bólu czy lepszą soczewkę. Później poskarżyli się do swojego oddziału NFZ. Ten zaś poprosił szpital, by pieniądze zwrócił. Placówki obawiają się funduszu. Może im wlepić karę finansową, zabrać lub zmniejszyć kontrakt. Dlatego płacą.
 • To rewolucja, na którą czekają kobiety. Ministerstwo zdrowia chce wprowadzić nowe standardy opieki nad rodzącą. W pakiecie ma się znaleźć znieczulenie, dostępne bez opłat i na żądanie.
 • Który szpital znieczula na życzenie i nie bierze za to pieniędzy?
  Dolny Śląsk chce być pierwszym w kraju regionem, w którym kobiety będą rodzić bez bólu - informuje "Metro".