• Chłopiec żydowski sprzedaje opaski z gwiazdą Dawida
    "Choć możemy mówić o ciągłości przemocy wobec Żydów w II Rzeczpospolitej, w czasie Zagłady i po niej, aż do marca 1968 roku, wojna coś zmieniła w tej kwestii. Polskie społeczeństwo działało i jednocześnie było świadkiem własnego działania. Uczestniczyło w eksterminacji Żydów i widziało to uczestnictwo" - mówi w rozmowie z dziennik.pl Tomasz Żukowski, autor książki "Wielki retusz. Jak zapomnieliśmy, że Polacy zabijali Żydów".
  • Ksiądz podczas mszy
    "Polski Kościół lubi chlubić się tym, że to już 1052 lata chrztu, tymczasem to jest katastrofa. W tym czasie Kościół polski wychował na swoim łonie herezję i schizmę. Polski Kościół w swoim podstawowym rdzeniu jest herezją" - mówi w rozmowie z dziennik.pl prof. Jacek Leociak, autor książki "Młyny boże. Zapiski o Kościele i Zagładzie".
  • Wnętrze udostępnionego dla zwiedzających, pierwszego z dwóch "bloków rezerwatowych" w Muzeum Auschwitz w Oświęcimiu
    Sale więźniarskie, umywalnia oraz toalety zachowały się w niemal nienaruszonym od końca II wojny światowej stanie. W nowo-otwartym "bloku rezerwatowym" w Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu stoją też oryginalne prycze, zydle i stoły. Do środka mogą wejść tylko niewielkie grupy. Zobacz zdjęcia.