• Probówki z krwią
  Medycyna laboratoryjna to jedno z najważniejszych i najbardziej obiektywnych źródeł, opisujących stan zdrowia pacjenta; niestety rola badań jest niedoceniana i często traktowana jako zbędny koszt – przypominają diagności, którzy w niedzielę obchodzą swoje święto.
 • Mammografia
  Badania profilaktyczne i zdrowy tryb życia to najlepsze metody zapobiegania chorobom nowotworowym, dlatego trzeba się badać – przekonuje Białostockie Centrum Onkologii w akcji "A ja wolę zdrową mamę" i przed Dniem Matki zachęca do takich badań.
 • Lekarz ogląda skan mózgu
  Regularna kontrola ciśnienia tętniczego, poziomu cukru i cholesterolu to ważne elementy profilaktyki chorób sercowo-naczyniowych - przekonują organizatorzy kampanii edukacyjnej Zapobiegam.pl. Akcja ruszył z okazji obchodzonego 10 maja Europejskiego Dnia Profilaktyki Udarowej.
 • Ból brzucha
  Wykrycie raka jajnika w początkowym stadium jest bardzo trudne, dlatego tak ważne są regularne badania i nielekceważenie wczesnych objawów – przypominają lekarze z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku w Światowy Dzień Świadomości Raka Jajnika.
 • Mężczyzna u lekarza
  Polski nie stać na nieskuteczne leczenie pacjentów; większą uwagę należy poświęcić profilaktyce, która pomoże obniżyć wydatki na służbę zdrowia - podkreślali eksperci podczas II Kongresie Zdrowia Pracodawców RP.
 • Mężczyzna u lekarza
  Blisko tysiąc osób przebadano w ramach ogólnopolskiego Programu Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi, który od sierpnia 2017 roku realizuje Radomskie Centrum Onkologii. Pacjenci najpierw wypełniali ankiety w przychodniach, a jeśli zaszła potrzeba, byli kierowani są na specjalistyczne badania.
 • Badanie naukowe
  Nad markerami, które pomogą w szybszym wykryciu określonych chorób - takich jak nowotwory, choroby neurodegeneracyjne czy cukrzyca, pracują naukowcy z Politechniki Wrocławskiej.
 • W młodym wieku łatwiej się uczymy, ale nasz mózg jest podatniejszy na zniszczenie przez stres
  W ujęciu ewolucyjnym mózg nie rozwinąłby się w tak skomplikowaną strukturę, gdyby nie dawało to naszym przodkom przewagi w postaci przekazywania genów. Ci, którzy nie potrafili rozwiązywać nowych problemów oraz uczyć się na błędach, nie dożywali wieku, w którym mogli się rozmnażać. To, z kim uprawiasz seks i prokreujesz jest bardzo ważne z perspektywy ewolucji - mówi w rozmowie z dziennik.pl Kaja Nordengen, lekarka specjalizująca się w neurologii i autorka książki "Mózg rządzi".
 • Rybka danio
  Niepozorna rybka – danio pręgowany – z powodzeniem może zastępować w eksperymentach myszy czy szczury. Aktualnie pomaga między innymi poznać genetyczne podłoża skoliozy czy mechanizmy uzależnienia od narkotyków – wyjaśniali eksperci podczas wtorkowej konferencji prasowej w Warszawie.
 • kolonoskopia
  Do 19 tys. po raz pierwszy wzrosła w Polsce roczna liczba zachorowań na raka jelita grubego – wynika z najnowszych danych opublikowanych przez Stowarzyszenie EuropaColon.