• Badanie naukowe
  Nad markerami, które pomogą w szybszym wykryciu określonych chorób - takich jak nowotwory, choroby neurodegeneracyjne czy cukrzyca, pracują naukowcy z Politechniki Wrocławskiej.
 • W młodym wieku łatwiej się uczymy, ale nasz mózg jest podatniejszy na zniszczenie przez stres
  W ujęciu ewolucyjnym mózg nie rozwinąłby się w tak skomplikowaną strukturę, gdyby nie dawało to naszym przodkom przewagi w postaci przekazywania genów. Ci, którzy nie potrafili rozwiązywać nowych problemów oraz uczyć się na błędach, nie dożywali wieku, w którym mogli się rozmnażać. To, z kim uprawiasz seks i prokreujesz jest bardzo ważne z perspektywy ewolucji - mówi w rozmowie z dziennik.pl Kaja Nordengen, lekarka specjalizująca się w neurologii i autorka książki "Mózg rządzi".
 • Rybka danio
  Niepozorna rybka – danio pręgowany – z powodzeniem może zastępować w eksperymentach myszy czy szczury. Aktualnie pomaga między innymi poznać genetyczne podłoża skoliozy czy mechanizmy uzależnienia od narkotyków – wyjaśniali eksperci podczas wtorkowej konferencji prasowej w Warszawie.
 • kolonoskopia
  Do 19 tys. po raz pierwszy wzrosła w Polsce roczna liczba zachorowań na raka jelita grubego – wynika z najnowszych danych opublikowanych przez Stowarzyszenie EuropaColon.
 • Niemowlę u lekarza
  Kiedy dziecko przychodzi na świat, mama jak najlepiej chce wspierać jego prawidłowy rozwój. Książki, artykuły, rady od rodziny – to nie wystarczy, aby dowiedzieć się wszystkiego na temat opieki i żywienia niemowlęcia. Niezbędne jest wsparcie eksperta, który przekaże młodym rodzicom najważniejsze informacje o rozwoju, a także zalecenia żywieniowe dla dzieci. Jak przygotować się na pierwsze (i kolejne) spotkanie z lekarzem?
 • Magda Więcławska
  W 2014 roku 14-letnia Magda Więcławska zaczęła się uskarżać na ból brzucha. Przez półtora roku lekarze nie potrafili zdiagnozować choroby. Dopiero, kiedy w szpitalu zrobiono jej USG dopochwowe, okazało się, że na jajniku ma 16-centymetrowego guza.
 • telewizja
  TVP stawia na własne pomiary oglądalności w oparciu o klientów Netii i z użyciem algorytmu z SGH.
 • Poranna kawa w łóżku
  Kolejny dowód na prozdrowotne właściwości kawy. Jak donoszą portugalscy naukowcy, kofeina może wydłużyć życie kobiet cierpiących na cukrzycę. Co ciekawe, takiej zależności w grupie kontrolnej mężczyzn uczeni nie zaobserwowali.
 • Kobieta u lekarza
  Nieustannie wśród najpopularniejszych postanowień noworocznych znajdują się te dotyczące zdrowia. Zazwyczaj pragniemy schudnąć, deklarujemy, że zaczniemy regularnie ćwiczyć na siłowni lub uprawiać sport, czy też decydujemy się na zmianę diety i nawyków żywieniowych. Bardzo rzadko pamiętamy, że ważnym elementem dbania o dobrą kondycję jest regularne sprawdzanie stanu naszego zdrowia.
 • Chinka
  Rząd Korei Południowej zlecił Instytutowi Badań nad Historią Uniwersytetu Koreańskiego w Seulu utworzenie zbioru dokumentów związanych z tzw. kobietami do towarzystwa, wykorzystywanymi przez Japończyków podczas II wojny światowej - podała w niedzielę Kyodo.