• Łosoś
  Co wspólnego może mieć człowiek z rybą? Wydaje się że niewiele. Nie tylko na pierwszy, ale nawet na drugi i trzeci rzut oka różnimy się przecież niemal w każdym elemencie. Ale okazuje się, że właśnie rybom możemy zawdzięczać skuteczne powstrzymanie oznak upływającego czasu!
 • Wyświetlany na telebimie układ fortyfikacji z września 1831 r. w okolicach powstających stacji metra "Księcia Janusza" i "Młynów
  Podczas budowy II linii metra na warszawskiej Woli odnaleziono szczątki ludzkie - poinformował prezes Metra Warszawskiego Jerzy Lejk. Obecnie zajmują się nimi archeolodzy. Szczątki odnaleziono 29 listopada w okolicach skrzyżowania ul. Górczewskiej i Syreny.
 • Czaszka kobiety-gigantki z Ostrowa Lednickiego
  Wszystkie osoby pochowane wokół gigantki ułożone zostały w osi wschód-zachód, w zgodzie z ówczesnymi wierzeniami. Natomiast ją złożono do grobu z głową skierowaną na zachód. Ten pochówek charakteryzuje zagadkowa niedbałość – przyznaje dr Magdalena Matczak, specjalistka od archeologii ciała i niepełnosprawności z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Jakie tajemnice życia olbrzymki z Ostrowa Lednickiego udało jej się rozwikłać?
 • Osteoporoza
  Osteoporoza tylko w niewielkim stopniu jest leczona w naszym kraju, leki przewlekle przyjmuje zaledwie 20 proc. chorych, a na dodatek ich zużycie ostatnio spada – przyznał prof. Roman Lorenc.
 • Dziecko w szpitalnym łóżku
  W Skierniewicach powstaje europejskie Centrum Ortopedii Dziecięcej.
 • Kwitnie handel kośćmi albinosów
  Albinosi w Malawi, w tym małe dzieci, są ofiarami "bezprecedensowej fali brutalnych ataków", którym nie zapobiega policja - oświadczyła we wtorek organizacja Amnesty International (AI); części ciała albinosów są wykorzystywane do obrzędów rytualnych.
 • Wawel w Krakowie
  Intensywne opady deszczu odsłoniły ludzkie kości pod Wzgórzem Wawelskim. Przez deszcz na skarpie pod Wawelem powstało kilkumetrowe osuwisko.
 • EKSHUMACJE IPN W BIAŁYMSTOKU. KTO ZABIŁ TYCH LUDZI?
  Trudno ocenić, czyje to mogą być szczątki. W niesławnych ogrodach więziennych aresztu śledczego w Białymstoku w czasie II wojny światowej ciała zamordowanych więźniów ukrywali Niemcy, Sowieci, a potem również funkcjonariusze UB. Dziś na bezimiennych grobach stoi osiedle i betonowe socjalistyczne bloki. IPN prowadzi w tym miejscu ekshumacje.
 • NIEZWYKŁA KAPLICA CZASZEK W CZERMNEJ
  Szczątki około 30 tysięcy osób, ofiar wojen, epidemii ciężkich chorób, część przytwierdzona do ścian, do sufitów, układająca się we wzory i makabryczne zdobienia. Każdy, kto wejdzie tam po raz pierwszy, staje jak wryty z wrażenia. To jedyne w Polsce ossuarium - Kaplica Czaszek w Czermnej. Miejsce to kryje interesującą historię...
 • Narciarze
  Wzmożona aktywność fizyczna na stokach narciarskich podczas ferii zimowych to okres kiedy wyjątkowo narażone są stawy, więzadła i mięśnie. Chcąc uchronić się przed niechcianymi urazami należy pamiętać o trzech podstawowych zasadach: przygotowaniu fizycznym, odpowiednio dobranym sprzęcie i stroju oraz rozgrzewce.