• Ceremonia pogrzebowa w Indiach
  Ludzki szkielet, ale też pojedyncze kości – to bez nich nie byłoby badań i edukacji medycznej, co do tego wszyscy są zgodni. Nieliczni tylko wiedzą, jak się je pozyskuje – szczegóły są szokujące.
 • Osteoporoza
  Akcja ogólnopolskich badań gęstości kości, pomocnych we wczesnym wykrywaniu osteoporozy, wystartowała w poniedziałek 21 maja. Do końca września mobilne centrum densytometrycznych badań kości – Osteobus - zawita do stu polskich miejscowości.
 • Osteoporoza
  Polacy wiedzą, co to jest osteoporoza, ale się nie leczą ani jej nie zapobiegają. Na ok. 2,7 mln osób, które prawdopodobnie chorują w naszym kraju na tę chorobę, leczy się jedynie 200 tys. – powiedziała dr Maria Rell-Bakalarska.
 • Osteoporoza
  W październiku prawdopodobnie ogłoszony zostanie program profilaktyki osteoporozy, który ma ograniczyć coraz częstsze złamania kości związane z tą chorobą – zapowiedział Krzysztof Górski z Ministerstwa Zdrowia.
 • POLSCY NAUKOWCY DRUKUJĄ TRÓJWYMIAROWE MODELE KOŚCI
  Nowoczesne technologie oddają nieocenione usługi w służbie zdrowia. Także polskiej. Łódzka firma Bionanopark od kilkunastu lat specjalizuje się w drukowaniu modeli kości na drukarkach 3D. Idealnie odwzorowane elementy kośćca pozwalają na stworzenie perfekcyjnie dopasowanych implantów, które potem chirurdzy wszczepiają pacjentom. Dzięki trójwymiarowym wydrukom można zrekonstruować praktycznie każdą kość – od części stawów po fragmenty twarzoczaszki.
 • Prezydent Duda
  Prace archeologiczno-ekshumacyjne, które IPN prowadzi na Łączce Cmentarza Wojskowego na Powązkach w Warszawie, to służba dla Rzeczypospolitej - oświadczył prezydent Andrzej Duda, który w piątek odwiedził miejsce prac specjalistów Instytutu.
 • Łosoś
  Co wspólnego może mieć człowiek z rybą? Wydaje się że niewiele. Nie tylko na pierwszy, ale nawet na drugi i trzeci rzut oka różnimy się przecież niemal w każdym elemencie. Ale okazuje się, że właśnie rybom możemy zawdzięczać skuteczne powstrzymanie oznak upływającego czasu!
 • Wyświetlany na telebimie układ fortyfikacji z września 1831 r. w okolicach powstających stacji metra "Księcia Janusza" i "Młynów
  Podczas budowy II linii metra na warszawskiej Woli odnaleziono szczątki ludzkie - poinformował prezes Metra Warszawskiego Jerzy Lejk. Obecnie zajmują się nimi archeolodzy. Szczątki odnaleziono 29 listopada w okolicach skrzyżowania ul. Górczewskiej i Syreny.
 • Czaszka kobiety-gigantki z Ostrowa Lednickiego
  Wszystkie osoby pochowane wokół gigantki ułożone zostały w osi wschód-zachód, w zgodzie z ówczesnymi wierzeniami. Natomiast ją złożono do grobu z głową skierowaną na zachód. Ten pochówek charakteryzuje zagadkowa niedbałość – przyznaje dr Magdalena Matczak, specjalistka od archeologii ciała i niepełnosprawności z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Jakie tajemnice życia olbrzymki z Ostrowa Lednickiego udało jej się rozwikłać?
 • Osteoporoza
  Osteoporoza tylko w niewielkim stopniu jest leczona w naszym kraju, leki przewlekle przyjmuje zaledwie 20 proc. chorych, a na dodatek ich zużycie ostatnio spada – przyznał prof. Roman Lorenc.